Netværket – en podcast om momssvindel, Islamisk Stat og slikbutikker i tre afsnit

Bagmænd med forbindelser til al-Qaeda og Islamisk Stat er en del af et netværk, som har begået formodet momssvindel for over en milliard. Hør historien i en coronafri podcast i tre afsnit
Bagmænd med forbindelser til al-Qaeda og Islamisk Stat er en del af et netværk, som har begået formodet momssvindel for over en milliard. Hør historien i en coronafri podcast i tre afsnit

Jesse Jacob

Indland
17. april 2020

Et netværk af formodede momssvindlere skylder til sammen mere end en milliard kroner til statskassen.

Nogle af bagmændene har tætte forbindelser til al-Qaeda og Islamisk Stat. Forretningsmændene handler med alt fra slik og sodavand til iPads og mobiltelefoner.

I podcasten Netværket fortæller journalist Bo Elkjær om de formodede svindlere og om sit arbejde med at optrevle momssvindlen.

Hør alle tre afsnit her, eller find dem i podcasten Radio Informations feed i din foretrukne podcastafspiller. 

Afsnit 1: 16 direktører bag formodet svindel for en milliard

Afsnit 2: Jihadister og syrienkrigere deltog i momssvindel

Afsnit 3: De terrordømte fra dronesagen er forbundet til svindelnetværk

Grand Theft Europe

Formodet momssvindel for milliarder, svigtende tilsyn, syrienkrigere og to virksomheder på en tom grund i Dragør. I denne serie afdækker Information sammen med Finans og en lang række medier international momssvindel for milliarder. Samarbejdet er koordineret af researchorganisationen CORRECTIV.

Lyt også til Netværket – en podcast i tre afsnit om bagmændene med forbindelser til al-Qaeda og Islamisk Stat, som er en del af et netværk, som har begået formodet momssvindel for over en milliard.

Seneste artikler

Podcast

Radio Information

Radio Information giver dig det bedste overblik over ugens vigtigste historier. Vært Anna von Sperling får besøg af avisens skribenter, og Rune Lykkeberg serverer ugens optur.

Seneste podcasts

Følg disse emner på mail

Vores abonnenter kalder os kritisk,
seriøs og troværdig.

Få ubegrænset adgang med et digitalt abonnement.
Prøv en måned gratis.

Prøv nu

Er du abonnent? Log ind her

Martin Hansen

Hej Information
Afsnit 1 er rigtig godt! Afsnit 2 er præcis lige så godt - det er nemlig identisk med afsnit 1.
Afsnit 3 har jeg ikke hørt endnu, jeg tænker at jeg vil vente til det rigtige afsnit 2 er dukket op ;)

Dorte Nielsen, Jørgen Fog, Carsten Svendsen og Mads Glud anbefalede denne kommentar