Vagn Remme: Er en Vamp, ein Zomb, da Werewolf und die Slayer godt for skriveriet?
I Information den 10/1 kan man læse hvordan danske forfattere som Peter Adolphsen, Dy Plambeck og Kristian Ditlev Jensen bruger det virtuelle netværk Facebook til alt fra litterære eksperimenter til social netværksvedligeholdelse.
Det er imidlertid ikke alle forfattere der er begejstrede for Facebooks fortræffeligheder. Forfatteren Vagn Remme er en af dem. Information hørte hvad manden fra Fyn har at sige – via Facebook.
- Vagn Remme, på din facebookprofil skriver du kritisk om Facebooks litterære muligheder. Hvad mener du?
”Facebook er en legeplads, der får en til at føle sig udvalgt. Der kommer alt muligt mere eller mindre ubrugeligt til af quizzer, lister, osv. og jeg synes det fylder rigtig meget. Du kan vælge det fra, men selve layout-delen er passet ind til alle disse applikationer, fx kan en superwall ikke fungere særlig godt med tekst alene. Jeg har ikke værktøjer til at ændre mit layout, og jeg har ikke, så vidt jeg ved, adgang til applikationer som fx at udgive min egen e-bog.”
Mest læste
Information.dk
Du skal være registreret bruger for at kommentere. Log ind eller opret bruger »