Bedømmelse: 4/6
I en verden, hvor det ellers kun er børnene, der er større end os selv, burde det virke behageligt med en blotlægning af disse samlende evigtlevende instanser.
Ikke efter Hotel Proforma og Kirsten Dehlholms orkestrering af Det Kgl. Biblioteks materiale. For første gang nogensinde forlader biblioteket de trygge rammer og fremstår som et så forstyrrende element, at tanken om at forsvinde virker befriende. Undercover er rå, nørdet og langt ude.
Det er ikke kun gamle bøger, man ser gennem moderne MR-scanninger, eller Dallevalle-kataloger, det er også tung, tung viden om cellulosenitrat og overvågning og en teaterpoetisk fremstilling af biblioteket som en lille celle i en stor forvirrende krop, ingen ved, hvordan ser ud. Det er mere bibliotek end det er kunst, men mere kunst end det er kedeligt.
'Undercover' i Det Kgl. Biblioteks Søjlesal på Den Sorte Diamant i København til den 11. september