Villaen fra ’Call me by your name’ er til salg – køb den!

Køb et hus, men køb ikke bare et hus, køb drømmen om, hvad et hus kan være en sommer. Køb sommerens væsen, den lune luft, som murene er bygget i, køb drømmen om en tilstand, der indhyller vores skønneste erindringer i forsonende varme, køb fortiden og kærligheden, det intellektuelle og det sanselige liv, forelskelsen.
Køb filmhistoriens måske allermest overdådige villa i Moscazzano i Italien fra Luca Guadagninos mesterlige kærlighedsdrama Call me by your name. Den er rent faktisk til salg – for 1,7 millioner euro. Det svarer til prisen for et mindre hus på fesne Frederikskberg.
Køb i stedet villaen og dets bugnende reoler med honningguldnede bøger, køb drømmen om at kunne synke ned i tunge antikmøbler under høje lofter for at blive en dannet og rolig udgave af dig selv blandt planter, gamle verdenskort og stor kunst. Her kan tanken og begæret frit hvirvle rundt. Her er svømmepølen, som din varme krop kan gemme sig i. Her flyder blommen erotisk ud af ægget, når I spiser morgenmad på solterrasen ved æblehaven.
Call me by your name er en af de bedste kærlighedsfilm i årevis, det er historien om en ung fransk-amerikansk fyr, der forelsker sig inderligt i en ældre amerikansk forsker under et ophold i familiens sommerresidens – villaen der driver af gamle penge, bohemeintellektualisme og begær.
Instruktør Guadagnino er sanselighedens supermand, der også med mesterværket I am Love (2009) demonstrerede sin evne til at gøre sin nærmest kvalmende smukke, sanselige og stilfulde version af Italien til en faktisk drøm, man som publikum lever i med krop og sjæl, så længe filmen varer. Og nu kan man blive der for evigt. For 1,7 millioner euro.
Redaktionen elsker
Hver uge anbefaler kulturredaktionen det fra den kulturelle verden, de har været mest optaget af i ugens løb.
Seneste artikler
Redaktionen elsker: Krystaller hjælper på alt
23. februar 2018Tag en tur på Geologisk Museum, klap den kæmpe jernmeteorit i gården, og tjek krystalbutikken ud. Krystaller er sjove og smukke, fulde af farver og billigere end kunst. Og så giver de, faktisk, god energiTyler Cowen lefler aldrig for publikum
23. februar 2018Samtalerne i ’Conversations with Tyler’ ender altid på den højeste hylde. Der er ingen lange indledninger om dette og hint, det er lige på og hårdt. Og så taler han med de mest elektriske hjerner i verdenNogle gange er podcastreferatet bedre end tv-programmet
16. februar 2018Man behøver ikke levende billeder for at nyde tv; et podcastreferat kan være endnu bedre. Det er tilfældet med den morsomme, veloplagte podcast Bride and Doom, som gennemgår den amerikanske udgave af Gift ved første blik afsnit for afsnit
Ønsker du at kommentere artiklerne på information.dk?
Du skal være registreret bruger for at kommentere.
Log ind eller opret bruger »
hvis det var ekstra bladet havde der været et link men ved ikke om jeg forstår artiklen
Er det med indbo?
https://property-italy.immobiliare.it/65743291-villa-for-sale-Moscazzano...
Jeg kunne godt tilbringe en lang vinter et sådan sted. Med en udsigt fra en dækstol af en byste af Mussolini i glinsende alabast over ildstedet. Hvorfra jeg kunne brænde indboet af - alt imens jeg sutter på min crack-pibe. Hvilket mareridt. SNap-crackel-an-pop. https://youtu.be/9l7H09mX4nE
Det kan ikke gentages ofte nok: Det er en frem-ra-gen-de film!
Skynd jer at se den, mens det endnu er tid.