I denne uge skulle Nobelprisen i litteratur have været uddelt. Men det blev den ikke – for Det Svenske Akademi, der uddeler prisen, er i dyb krise. Efter en uge, hvor balladens umiddelbare omdrejningspunkt ’kulturprofilen’ Jean-Claude Arnault fik to års fængsel for voldtægt, kommer litteraturredaktør Peter Nielsen i studiet og udruller sagen.
Og så skal vi tale om handelskrigen mellem Kina og USA. Vores nye korrespondent i Asien, Lasse Karner, prøver at forstå begge parter.
Vi skal også snakke om BNP. For det er altså ikke nyt, at det brugte mål for nationers velstand er under kritik. Faktisk advarede begrebets fader, den russisk-amerikanske økonom og nobelprismodtager Simon Kuznets om at bruge begrebet alene, allerede da han i 1930’erne introducerede det. Nikola Gøttsche fortæller om Kuznets og hans advarsel.
Rune Lykkeberg har atter optur over ingen ringere end Lars Løkke Rasmussen – eller i hvert fald over hans gravlægning af benzinbilen i den tale, han holdt ved Folketingets åbning.

Radio Information
Radio Information giver dig det bedste overblik over ugens vigtigste historier. Vært Anna von Sperling får besøg af avisens skribenter, og Rune Lykkeberg serverer ugens optur.
Lyt og abonnér
Seneste podcasts
Podcast: Velfærdsstatens krise, klimapanelets advarsler og Spielbergs formative år
24. marts 2023I ugens Radio Information skal vi tale om en ny film af Steven Spielberg, om krisen i velfærdsstaten – der måske ikke er så akut alligevel – og om IPCC’s rapport, der sammenholdt med den manglende danske klimahandling er helt surrealistisk.Podcast: Højreekstrem radikalisering på teenageværelset
17. marts 2023I denne uges Radio Information dykker vi ned i et højreekstremt onlinefællesskab, hvor unge helt ned til 13 år deler videoer af hængninger og masseskyderier. Vi når også omkring Christoffer Guldbrandsens nye film om Roger Stone – og om frygten for en ny global finanskrise efter krakket i Silicon Valley Bank i USAPodcast: Mindre gode mennesker kunne have optur over, at vælgerne straffer regeringspartierne
10. marts 2023I denne uges Radio Information gør vi status over ligelønnen her 50 år efter indførelsen, vi taler om en film om de ’moralsk åndsvage’, og så vender chefredaktøren forskellige mulige følelser i forbindelse med vælgerflugten fra regeringen efter bededagsballaden