Shamanen Jesper Westmark: »Det har gjort os afstumpede at lukke ned for ’the spirit world’«

Uden for den lille by Lammhult i Småland i Sverige bor shamanen Jesper Westmark. Han er kendt fra det populære tv-program Alene i vildmarken, hvor han løb nøgen og leende rundt, mens han fangede fisk og skød med bue og pil.
Jesper Westmark overlevede knap en måned alene i det barske norske landskab, hvor han gjorde sig særligt bemærket ved at bruge naturens ånder som ledestjerne.
Jeg er kørt til Lammhult for at tale med ham om hans forhold til naturen, hvad vi kan bruge den til, og hvad hans håb for dens fremtid er.
Den danske shaman er en travl mand. Med sit lange grå hår dinglende fra en hestehale kommer han gående hen over gårdspladsen ved sin ødegård. Det er her, han afholder sine retreats, hvor han guider folk i meditation og spiritualitet.
Mellem to forløb af fire dage har han lige akkurat tid til at gå en tur og tale om naturens rolle i sit liv og om, hvorfor shamanismen blev hans skæbne.
Ånderne
Vi går ind mellem træerne ad en smal sti langs en lille skovsø. Først må jeg vide, hvad en shaman i grunden er. Jesper Westmark stopper op for at tænke sig om et øjeblik:
Ønsker du at kommentere artiklerne på information.dk?
Du skal være registreret bruger for at kommentere.
Log ind eller opret bruger »