Samias sjæl var syv år i helvede

Syv års ulykke og et dysfunktionelt bureaukrati. Det kunne have været titlen på den dokumentariske beretning skrevet af de tre Information-journalister, Anton Geist, Lasse Skou Andersen og Sebastian Abrahamsen. Men tydeligt for bogens omdrejningspunkt hedder den Genopdragelsen, med en dobbelt betydning.
Den handler om den dansk-pakistanske »Samia«, en ung kvinde, som både har kæmpet mod sit pakistanske ophav – for retten til at identificere sig som en frigjort kvinde – og det danske system. Begge dele lige dysfunktionelle, fordi begge fortsat dehumaniserer hende.
Samia er et opdigtet navn, for skulle hendes familie blive klar over, at hun fortæller sin beretning til hele Familien Danmark, vil de straffe hende yderligere med vold og udstødelse. I værste fald kan de gøre alvor af truslerne, som har præget hendes liv. For Samia kaster skam over familien, når hun nægter at underlægge sig den patriarkalske kulturs dominans, som er styrket af islams påbud for kvinder og legitimeres med vold.
Mest læste
Information.dk
Du skal være registreret bruger for at kommentere. Log ind eller opret bruger »