De er små prikker, mændene og hundene, i droneperspektiv. På de kæmpe isflader, som de møjsommeligt bevæger sig hen over, og med de nordøstgrønlandske fjelde som bagtæppe, bliver de så uendeligt ubetydelige.
»Vi er bittesmå pissemyrer,« tænker jeg, snupper en Oreo mere og putter mig dybere ned under dynen – temperaturen er helt nede på fem-seks grader i København denne lørdag aften, hvor jeg har sat mig til at se den storslåede dokumentarserie Sirius af den danske dokumentarist Lasse Rahbek, der lige nu kan ses på DR.
Serien følger 12 mænd, 69 hunde og 16.000 kilometer kyststrækning, som de skal ligne at patruljere. Og det i temperaturer, der kan dale til minus 50.
Lasse Rahbek har brugt mere end tre år på at lave optagelserne og måtte i den forbindelse indgå på lige fod med patruljens medlemmer som tredjemand på slæderejserne, hvilket i praksis vil sige på ski ved siden af dem. Nordøstgrønland er ikke for badegæster.
Super flot og seværdig serie. Mere.
Helt enig, Anne von Sperling - det er en …….. alle dine superlativer …………. og jeg knuselsker, at dokumentaristen er fysisk usynlig.
Lidt som kameramanden, der løber baglæns hele maratonen for at filme løbet :-)