Boganmeldelse
Læsetid: 3 min.

Ny bog er et godt bidrag til verserende debat om sanktioners effekt som politisk værktøj

I ’Forbudt farvand’ lodder Information-journalisterne Lasse Skou Andersen og Sebastian Abrahamsen dybden af en international forbrydersump. Det er lidt af en bedrift
»Der er noget umiskendeligt mads brüggersk over bogens persongalleri af nordkoreanske smuglere og sociopater på Business Class,« skriver anmelderen om ’Forbudt farvand’.

»Der er noget umiskendeligt mads brüggersk over bogens persongalleri af nordkoreanske smuglere og sociopater på Business Class,« skriver anmelderen om ’Forbudt farvand’.

Afp Photo/AFP/Ritzau Scanpix

Kultur
9. juni 2023

En augustdag i 2016 kørte Andreas Efthimiades ud for at lede efter sin chef. Han var bekymret for ham. Forsikringsmanden David Skinner var begyndt at opføre sig mærkeligt, og nu havde chefens danske hustru ringet hjemme fra Næstved, fordi hun ikke kunne få fat på ham.

Så Efthimiades satte kursen mod det lille hus i bjergene, hvor Skinner opholdt sig, når han var på Cypern. Da han åbnede døren, var fjernsynet tændt, og en kop pulverkaffe stod fremme. Chefen lå på sofaen. Død som en sild.

Fundet spiller en central rolle i Forbudt farvand, Information-journalisterne Lasse Skou Andersen og Sebastian Abrahamsens tilblivelseshistorie om de nyhedsartikler, der pryder avisen i disse dage.

 

Vores abonnenter kalder os kritisk,
seriøs og troværdig.

Prøv en måned gratis.

Klik her

Allerede abonnent? Log ind her