Nu hvor nedskæringerne er stoppet, skal DR for alvor markere, hvorfor de er her

Det er først og fremmest en glædelig nyhed, at den nye finanslov stopper anden fase af den borgerlige regerings og DF’s massive nedskæring af DR.
Første fases nedskæring på mere end 420 millioner kroner betød nedlægning af tv-kanaler og lille reduktion i indholdsproduktionen, men den medførte primært en tiltrængt slankning af DR’s administration. Der blev skåret ind til benet. Hvis den nu aflyste anden omgang på omkring 260 millioner kroner årligt fra 2022 rent faktisk var blevet gennemført, ville det derimod have betydet omfattende og blodige fyringsrunder og en voldsom nedskæring af indhold. Vinderen er ikke DR, men seerne, lytterne og netbrugerne.
Den samlede nedskæring af DR-budgettet ender altså nu på en lille halv milliard eller anslået 12-13 procent – næsten på linje med den grønthøster, som i de foregående år ramte en bred vifte af andre offentlige kulturinstitutioner. Det svarer nogenlunde til den nedskæring, som DR’s daværende bestyrelsesformand Michael Christiansen selv foreslog engang.
Ønsker du at kommentere artiklerne på information.dk?
Du skal være registreret bruger for at kommentere.
Log ind eller opret bruger »
Ja, - nu har jeg været rundt i den meget lille dansk-provinsielle sløjfe og er rykket over på BBC..
Jeg håber på DR's genopstandelse.
Vi kan ikke lave egen sprog- og kulturudvikling på fremmedsproglige medier.
@Jens Dresling
Det er ikke kønt at se på de styrtende linjer i billedet. Hvis I ikke har tid til at rette linjerne op, så brug en optik, som gengiver bygningen, som den er bygget: Med lodrette linjer. Det andet ligner noget amatører tager med hjem fra deres ferierejser.
@Jørgen Mathiasen - Forhold dig til emnet!
Den kommercielle presse og Verden vil til alle tider forsøge at stække DR.
Det ligger i en liberals DNA at kommercialliserer alt som kommercialliseres kan.
Det er bl.a. derfor at klima, dyr, planter fanden og hans pumpestok går en fæl fremtid i møde.
Men jeg ser frem til atter at få lidt journalistik, med kant og fordybelse. Jeg har nogle gevaldige huller omkring origami og hvordan man får et arbejde.
@Houmøller
Det er for det første ikke noget, der angår dig, men redaktøren. For det andet er det emnet. Fotoet er naturligvis en stillingtagen til DR.
Jeg kan bare gentage, at jeg synes, at DR har fundet frem til et langt bedre og mere relevant indhold i kraft af besparelserne, så jeg håber sandelig, at det er den vej, de fortsætter ad.
Jeg har såmænd bare en drøm om, at DR vil begynde at behandle seerne som et videnshungrende, politisk interesseret, undersøgende publikum, fremfor at betragte os som en flok ligeglade, forlystelsessyge lallende får, der kun går op i kagebagning og overfladisk, feelgood, pseudoaktualitet som i Aftenshowet. At de laver mere undersøgende journalistik, og at vi kan slippe for noget af alt det trosstof, som DF fik presset ned over hovedet på P1 bl.a. Det er da et ret beskedent ønske :)
Bortset fra det med trosstoffet er jeg enig, Inger Hørup. Jeg synes også, at det i høj grad sker - der er nu ligeså mange opklarende journalistiske dokumentarer med ofte kontroversielle afdækninger som i gamle dage.
@DF ulykker
Glimrende at den nuværende Regering fjerner de besparelser, som DR var udsat for under Det Blå Marionet Teater (VKLA) spændt for Thulesens Dahls vogn.
Det var jo helt tydeligt, at der i DF var sparet sammen til et hævntogt mod DR. Kritik af Irak krigen, for mange nuanceret Georg Metz typer, for meget plads til Carsten Jensen og andre Kulturradikale personligheder som kunne finde på at spidde DF, for meget plads til inferiøre integrationskonsulenter med anden etnisk baggrund som ikke forstod, at nu skulle den nationale pisk svinges over ghettoerne.
og så lige oveni tvangsforflytning til Aarhus, så DF var helt sikre på, at DR Nyhedsafdeling altid lå agter ud i forhold til TV2 og andre medier.
Så kender vi DF igen kom ikke i vejen for Pia Kjærsgaard og lignende, for så vanker der.
Nu er der en chance for at genrejse blot lidt af DR´s gode programflade, f.eks det nu sløjfet DR K med historie, kunst og levende debat.
Regeringen og dens støttepartier har en chance for at markere en anden Kulturpolitik end den som blev ført under Kristian Thulesen Dahls regime fra år 2015-2019 juni måned.
God vind med det projekt.
VH
KFK
Tja, men nu er DR definitivt markeret som et partipolitisk projekt
Så regn med at næste gang blå blok kommerf til, så står en privatisering af DR på programmet
Til den tid er licensen nok også helt væk, så det er kun en finanslovsøvelse
Jeg tror godt, Finn Thøgersen, at vi lidt forsigtigt kan operere med et 'hvis blå blok kommer til'.
Og så skal vi have reduceret frekvensen af de her trailere for egne udsendelser, der gør at man til sidst ikke engang gider se med når de omsider bliver sendt.
Hej med jer.
Jeg er glad for, at jeg læste Informations Leder - inden kommentarerne her. Vi skal netop væk fra blokpolitik - såh vejen, som det øvrige Norden er trådt ind på, er at DR ikke skal indgå i de årlige Finanslovsforhandlinger. I den nye tid med 'fake news' har skatteborgerne krav på et ærligt forsøg på Public Service. Heri indgår imødegåelse af spindoktorer med Nysprog for diverse partier. Ift @Finn Thøgersen: på trods af at 'Under Borgen' har afklædt begrebet "arbejdsudbuddet", så fortsætter alle mulige programmer med at benytte (Nysprogs-)ordet; Det faktuelt korrekte er jo arbejdsKRAFTudbuddet....
Netop, Jens Frederik Drivsholm - og sagen er, at så er tankegangen jo også afklædt i al sin absurde omvendthed: at der skulle opstå job, fordi der er ledig arbejdskraft?! Al erfaring tilsiger derimod, at der opstår arbejdskraft, når den efterspørges. Sådan var det under industrialiseringen med afvandringen fra land til by, i 60ernes opsving, hvor kvinderne søgte ud på arbejdsmarkedet og under det statsgenererede opsving i 90erne.