Læsetid: 4 min.

Et liv er forbi: Fodboldspilleren

Erik Berg var hurtig og havde målnæse. B1909, nierne eller ’de rø’e’ betød alt, og han var til sin død en del af livet omkring den odenseanske klub. Uden for banen var han regnskabsekspert og en bestemt herre
Erik Berg var hurtig og havde målnæse. B1909, nierne eller ’de rø’e’ betød alt, og han var til sin død en del af livet omkring den odenseanske klub. Uden for banen var han regnskabsekspert og en bestemt herre
19. maj 2012

»Og kold som en brøndgravers røv drønede Erik Berg løs, et brag af et skud, der først skruede udad, men i sidste brøkdel af et sekund gik så meget indad, at bolden eksploderede mod indersiden af stolpen og fløj over i modsatte målhjørne.«

Sådan skrev Politikens sportsredaktør Magnus Simonsen dagen efter, at B1909 med en 3-1 sejr over Frem sikrede sig det danske mesterskab i 1959. Det var klubbens første mesterskab – og så var det i øvrigt første gang, at udtrykket »kold som en brøndgravers røv« blev brugt i dansk sportsjournalistik. Erik Bergs mål i mesterskabskampen imod Frem var højdepunktet i karrieren. Men er man ægte fan af ’nierne’, vil man vide, at det kun var ét ud af mange mål fra Erik Bergs side. Og selv om Erik Berg aldrig kom til at spille på A-landsholdet og ikke er landskendt i dag, så har han heltestatus i miljøet omkring den odenseanske klub. I søndags, da B1909 vandt 2-1 over Marstal hjemme på Gillested Park i Odense, blev kampen således indledt med ét minuts stilhed – til minde om Erik Berg.

Nier ved et tilfælde

Fodbolden og B1909 var et og alt for Erik Berg. Men egentlig var det et tilfælde, at han blev ’nier’. Hans forældre var alt andet end interesserede i fodbold, men en dag gav de efter for sønnens plagerier om at begynde at spille i en klub. Den 12-årige Erik cyklede straks ud til OB, hvor skolekammeraterne fra Mulernes Legatskole spillede. Men klubhuset var lukket, og da han var nærmest overivrig efter at komme i gang – og i øvrigt frygtede, at forældrene ville ændre holdning, hvis han skulle af sted igen en anden dag – fortsatte han til B1909 – som i øvrigt lå meget nærmere hjemmet i Kochsgade-kvarteret. Der var åbent. 251 kampe og 106 mål blev det til i løbet af de 15 sæsoner, han spillede for niernes divisionshold. Ifølge Erik Bergs lillebror, Mogens, som selv spillede for B1909 i 1960’erne og 1970’erne, var det især hans målnæse, der var hans styrke. Han var hurtig, stærk til at placere sig korrekt – og så i øvrigt ’kold om en brøndgravers røv’ i mange af de afgørende situationer. Han var »uortodoks«, som broderen formulerer det: »Det så ikke altid lige elegant ud, men han fik altid bolden med.«

Og så havde han et forrygende spark med ydersiden af foden. Det, man i dag kalder et papegøjespark. Mogens Berg var til stede i Idrætsparken i København 1959 til kampen imod Frem, og storebroderens mål blev netop sparket på denne måde – med ydersiden – derfor skruede bolden så voldsomt i luften, inden den tog indersiden af stolpen og gik ind.

Regnskab

Erik Berg var god til at tage sig af de yngre spillere – han blev en slags mentor for flere af dem. Men han var ikke bange for at sætte dem på plads, hvis de pjattede eller tog for let på tingene. I det hele taget var Erik Berg en bestemt herre. Han kunne godt lide, at der var styr på tingene, også privat. Det betød, at bølgerne ofte gik højt i hjemmet i Odense. Sådan husker hans datter det i hvert fald. Han var uddannet på kontor og arbejdede i 40 år på forskellige kontorer i Odense Kommune – til sidst på lønningskontoret. Han var eminent til tal og udfyldte gerne selvangivelser for både familier og venner. Hans datter var mindre god til det med tal, og da skolen sagde, at hun aldrig ville lære matematik, tog han det ikke for pålydende og gik i stedet i gang med at undervise hende privat: »Det var under gråd og tænders gnidsel. Han sagde, ’det kan du da nok forstå’, og ’det kan du vel nok se’, men det kunne jeg absolut ikke,« griner hun i dag og understreger, at det rent faktisk lykkedes for ham at lære hende matematikken til sidst. I politiske diskussioner kunne Erik Berg også være heftig. B1909 er kendt som en arbejderklub – og spillerdragterne er tilmed røde. Også Erik Berg havde sympatien hos Socialdemokraterne, men ifølge hans søn, som i øvrigt senere blev konservativ folketingskandidat, diskuterede han højlydt med alt og alle – og erklærede socialdemokrater gik han ekstra hårdt til.

De rø’e

Trods glæden ved tal var det sporten, der var omdrejningspunktet i Erik Bergs tilværelse. Sammen med sin kone, ’Gudde’, fulgte han med i alle former for sport. »Selv skiskydning slugte de,« som broderen formulerer det. Men det var nierne eller ’de rø’e’, som klubben også kaldes lokalt, der var den altoverskyggende interesse. »Forestil dig, at du har en hel familie, som er gennemsyret af ’de rø’e’,« siger hans bror. Erik Berg fortsatte på diverse old boys-hold, blev sekretær i klubbens hovedbestyrelse og regnskabsmedhjælper i B1909’s bankocenter. I 2002 blev han æresmedlem af klubben. Selv om niernes storhedstid for længst er ovre – og klubben i dag ligger i Fynsserien – så holdt Erik Berg med barndomsklubben til det sidste: »Det ser måske ikke så sympatisk ud i avisen, men han havde det sådan, at hvis nierne vandt, og OB tabte, så havde det været en god weekend.«

Bliv opdateret med nyt om disse emner på mail

Vores abonnenter kalder os kritisk, seriøs og troværdig.
Få ubegrænset adgang med et digitalt abonnement.
Prøv en måned gratis.

Prøv nu

Er du abonnent? Log ind her

Anbefalinger

anbefalede denne artikel

Kommentarer

Der er ingen kommentarer endnu