Læsetid: 4 min.

På gaden i den franske provins: »Jeg tror, det ender i en lille borgerkrig«

Hver lørdag de seneste 15 uger har gaderne i centrum af den sydfranske by Pau været fyldt med demonstrerende borgere, politi og tåregas. Men på trods af kaos, vold og forskellige krav, har De Gule Veste en vigtig sag, mener de fleste af de indbyggere, som Information møder på gaden
På 15. uge tager demonstranter tilbagevendende magten i de franske gader. Tilslutningen i befolkningen er svingende, men volden tager de fleste afstand fra.

På 15. uge tager demonstranter tilbagevendende magten i de franske gader. Tilslutningen i befolkningen er svingende, men volden tager de fleste afstand fra.

Georges Gobet

9. marts 2019

Geon Decreux

 24 år, ph.d.-studerende, kemi

– Hvad synes du om De Gule Veste?

»Jeg synes, at det er vigtigt, at franskmændene viser præsidenten og resten af regeringen, at hverdagen ikke hænger sammen økonomisk for rigtig mange mennesker. Og jeg synes, at det er helt rigtigt, at de går på gaderne. For erfaringen viser, at hvis man bare brokker sig på de sociale medier i Frankrig, så er der ingen, der hører en. Men så snart man går på gaden, bliver der lyttet på en anden måde.«

»Til gengæld er deres organisering og deres metoder ikke særlig gode. De enkelte personer i bevægelsen har forskellige ønsker og krav, og derfor trækker demonstrationerne ud, og bevægelsen bliver usammenhængende.«

– Hvad tror du, at det vil ende med?

»Nogle taler om en lille revolution, men det er jeg ikke enig i. Jeg tror, at det vil ebbe langsomt ud.«

– Hvor meget fylder De Gule Veste i din hverdag?

»Det fylder enormt meget. I Pau, men også alle andre steder i Frankrig. Vi taler om det på arbejdet, og vi ser det i bybilledet hver lørdag. Men interessen for De Gule Veste har også aftaget med tiden, kan jeg mærke.«

Det er vigtig,  at præsidenten og regeringen ved, at hverdagen ikke hænger sammen for rigtigt mange mennesker, siger Geon Decreux.

Peter Nygaard Christensen

Fanny Massou

33 år, Kok

– Hvad synes du om De Gule Veste?

»Jeg er enig i deres overordnede ideer og mål. Men den måde, de gør det på med vold og forvirring, er jeg virkelig ikke særlig glad for. Jeg synes også, at jeg har mistet lidt sans for, hvilken retning de gerne vil i. Så lad mig sige det sådan, at jeg er fifty-fifty: Jeg kan lide ideen, men ikke måden, de gør det på.«

– Hvad er det for en idé, du kan lide?

»De siger til regeringen, at den skal holde op med at tage befolkningens penge og bruge dem på alt muligt, som ikke gavner folket som helhed. I Frankrig er solidaritet et nøgleord. Vi er solidariske over for indvandrere og folk, der har det svært, og de får understøttelse og hjælp fra staten. Men problemet er, at den almindelige lavere middelklasse, som jeg også er en del af, bare arbejder og arbejder og ofte ikke har råd til at leve et ordentligt liv. Vi – arbejderne, det franske folk – får ingen hjælp. Så i sidste ende er regeringens politik ikke lavet for os. Så der er et krav om, at vi skal have bedre vilkår. Solidaritet er ikke et problem. Men den skal omfatte alle.«

»I Pau er halvdelen af indbyggerne borgerskab, og den anden halvdel middelklasse og fattige. Borgerskabet er fuldstændig ligeglade, så de støtter selvfølgelig ikke op om De Gule Veste. Men det gør den anden halvdel til gengæld. Så vores by er delt.«

»Min mor arbejder hos politiet, så jeg ved fra hende, at der var knap 1.000 aktive gule veste i de første mange uger. Nu er de nede på 300. Du ved, det er typisk franskmænd. Vi elsker at råbe op og gå på gaden. Men når alt kommer til alt, vil vi også bare gerne have et glas vin. Så mange er faldet fra den hårde kerne, fordi de ikke gider bruge hver lørdag på at demonstrere. Men opbakningen er stadig stor.«

– Hvad fylder De Gule Veste i din hverdag?

»Centrum ligger lige op ad bakken et par minutter her fra min restaurant, og det er der, De Gule Veste demonstrerer hver eneste lørdag. Det ender altid med, at politiet sprøjter tåregas ud, og så løber alle demonstranterne ned ad bakken og ender her foran restauranten. Nogle gange smadrer de ting, og i sidste ende betyder det hele, at vi ikke får arbejdet meget om lørdagene, fordi kunderne bliver væk. Hele centrum lukkes jo nærmest ned, så folk kan ikke komme frem.«

– Hvad tror du der vil ske i den kommende tid med De Gule Veste?

»Jeg tror, det vil ende i en lille borgerkrig. Det tror jeg virkelig. Det er gået hen og blevet De Gule Vestes mål. Der er gået 14 uger nu, og regeringen har ikke givet nogen ordentlige indrømmelser.«

– De har jo for eksempel droppet benzinafgifterne?

»Det er slet ikke nok. Det er ikke nok til at dæmpe folkets vrede.«

Borgerskabet er fuldstændig ligeglade, så de støtter selvfølgelig ikke op om De Gule Veste. Men det gør den anden halvdel til gengæld. Så vores by er delt, siger Fanny Massou.

Peter Nygaard Christensen

Christoph

48 år, arbejder inden for marketing, ønsker ikke sit efternavn frem

– Hvad synes du om De Gule Veste?

»De Gule Veste er mennesker, som ingen taler om i medierne, og som ikke har nogen penge tilbage, når halvdelen af måneden er gået. De her mennesker har forstået, at der er to Frankrig’er. Et for de rige. Og det andet for dem. Og ingen har deres forhold for øje. Derfor ønsker de at råbe regeringen op. Og det kan jeg kun have respekt for og støtte.«

»Mit indtryk er, at regeringen prøver at lytte, så godt den kan. Men der er så meget vrede og så mange brudte løfter fra politisk hold, at det hele bliver svært. De her mennesker, som udgør De Gule Veste, har ikke brug for flere løfter. De har brug for forandringer.«

– Hører du selv til den gruppe af mennesker, der ikke har penge midt på måneden?

»Nej, slet ikke. Men derfor kan man godt være solidarisk og forstående over for deres situation.«

– Hvad bliver konsekvenserne af De Gule Veste?

»Det er det store og helt afgørende spørgsmål. Jeg ved ikke, om bevægelsen kommer til at vinde eller gå i sig selv. Men det afgørende er, at den har efterladt et aftryk på samfundet og gjort flere mennesker klar over, at de bliver uretfærdigt behandlet. Så længe disse borgere ikke får svar og ikke ser forandringer, bliver de kun mere og mere vrede, smadrer mere og mere og bliver mere og mere tilbøjelige til at stemme på ekstremistiske politikere, der vil give dem nogle indrømmelser. Så regeringen må komme i gang, for ellers ender vi med det værste scenarie, nemlig at Marine Le Pen bliver præsident.«

De her mennesker, som udgør De Gule Veste, har ikke brug for flere løfter. De har brug for forandringer, siger Christoph.

Peter Nygaard Christensen
En politisk bevægelse giver kun mening, hvis den på den ene side kan føre dialog og på den anden formulere klare krav. Jo længere De Gule Veste bliver ved med at aktionere, desto mere uklare synes de at blive, siger Alain Finkielkraut.
Læs også
Bliv opdateret med nyt om disse emner på mail

Vores abonnenter kalder os kritisk, seriøs og troværdig.
Få ubegrænset adgang med et digitalt abonnement.
Prøv en måned gratis.

Prøv nu

Er du abonnent? Log ind her

Anbefalinger

  • David Zennaro
  • Jens Thaarup Nyberg
  • Lise Lotte Rahbek
  • Svend Erik Sokkelund
David Zennaro, Jens Thaarup Nyberg, Lise Lotte Rahbek og Svend Erik Sokkelund anbefalede denne artikel

Kommentarer

Der er ingen kommentarer endnu