Læsetid: 6 min.

Brandudsalg hos Vestegnens blå-gule fodboldstolthed

Der er dømt krise igen-igen i Brøndby. Økonomien bløder, og klubben har brugt vinterpausen på at afskibe hele sin offensive skudkraft uden at hente nogen erstatninger. Sæsonpremieren mod OB i morgen aften vil vise, hvor amputeret Niels Frederiksens mandskab er blevet
Salget af polske Kamil Wilczek til Izmir-klubben Göztepe Spor Kulübü viser, hvor enorme økonomiske problemer Brøndby står i. Og i et strategisk perspektiv sætter salget spørgsmålstegn ved klubbens fremtid i Superligaen.

Salget af polske Kamil Wilczek til Izmir-klubben Göztepe Spor Kulübü viser, hvor enorme økonomiske problemer Brøndby står i. Og i et strategisk perspektiv sætter salget spørgsmålstegn ved klubbens fremtid i Superligaen.

Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

15. februar 2020

Göztepe Spor Kulübü. Det er navnet på en fodboldklub fra Güzelyali-kvarteret i havnebyen Izmir i det vestlige Tyrkiet. Men det er også et navn, der på de hjemlige breddegrader er blevet synonymt med den desperate situation, som Vestegnens fodboldstolthed, Brøndby IF, rent finansielt befinder sig i.

Det skete den 21. januar, da Brøndby på sin officielle twitterprofil kunne oplyse, at klubben havde valgt at sælge sin topscorer, polske Kamil Wilczek, til det rød-gule mandskab fra det vestlige Tyrkiet, der p.t. indtager en blød midterplacering som nummer otte i den tyrkiske Süper Lig.

Sådan et salg er selvsagt ikke hverdagskost i en fodboldbranche, hvor klubberne normalt holder meget hårdt fast i deres nøglespillere op til de forårssæsoner, hvor medaljerne og kvalifikationspladserne til de europæiske turneringer skal fordeles.

Men de almindelige regler er sat ud af kraft på Vestegnen. Her er man tvunget til at sælge sin topscorer for at klemme lidt basører ud af transfermarkedet.

 

Få de bedste historier, indblik i idedebatter og opdag ting,
du ikke vidste, du var interesseret i.
Prøv en måned gratis.

Klik her

Allerede abonnent? Log ind her

Anbefalinger

anbefalede denne artikel

Kommentarer

Der er ingen kommentarer endnu