Feature
Læsetid: 7 min.

Favorit ved en fejltagelse

Hvis det lykkes for Atlético Madrid at hente det spanske mesterskab hjem, bør klubbens tilhængere sende taknemmelige tanker til FC Barcelonas træner, Ronald Koeman, og et telefonopkald, han foretog i august sidste år
Atletico Madrid’s Luis Suarez fejrer et mål mod Getafe kort før nytår. Den urguayanske angriber spiller en vigtigt rolle i klubbens pludselige opstigning i den spanske liga. Men æren,hvis kabalen ender med at gå op, er træneren Diego Simeones.

Atletico Madrid’s Luis Suarez fejrer et mål mod Getafe kort før nytår. Den urguayanske angriber spiller en vigtigt rolle i klubbens pludselige opstigning i den spanske liga. Men æren,hvis kabalen ender med at gå op, er træneren Diego Simeones.

Juanjo Martin / EFE / Ritzau Scanpix

Moderne Tider
23. januar 2021

Det startede med et telefonopkald.

Den 24. august sidste år ringede FC Barcelonas nye træner, Ronald Koeman, til holdets angriber Luis Suarez og meddelte ham, at han ikke længere var ønsket i klubben. Sydamerikaneren udgjorde ikke en del af det omklædningsrum, hollænderen ønskede at sammensætte efter det uværdige 2-8-exit til Bayern München i Champions League.

Opkaldet, der ifølge medieforlydender var kort og kontant og havde en længde på ikke over ét minut, efterlod den uruguayanske angriber såret og forurettet. Men det satte samtidig gang i den kæde af begivenheder, der har gjort et revitaliseret Atlético Madrid i stand til at storme mod det spanske guld i La Liga med et spritnyt, offensivt koncept.

Før det kunne komme så vidt, skulle man imidlertid igennem et mindre intermezzo.

I fratrædelsesaftalen med Suárez betingede Barcelona sig nemlig, at angriberen ikke kunne skifte til Real Madrid, Manchester United, Paris Saint-Germain eller Manchester City; de fire klubber, som de betragtede som deres primære konkurrenter på den internationale scene.

 

Få de bedste historier, indblik i idedebatter og opdag ting,
du ikke vidste, du var interesseret i.
Prøv en måned gratis.

Klik her

Allerede abonnent? Log ind her