Feature
Læsetid: 7 min.

Resultaterne udebliver, kassen er tom, og stadion smuldrer: FC Barcelona holder præsidentvalg i historisk krise

Alt omkring FC Barcelona er i krise. Om to uger skal Barcelonas 141.000 medlemmer stemme om, hvem der skal være klubbens præsident og føre den tilbage til toppen
Da Lionel Messi i slutningen af december blev spurgt til præsidentkandidaternes muligheder for at føre Barcelona tilbage til tidligere tiders storhed, lød han noget skeptisk: »De bliver nødt til at hente nye spillere, og det bliver svært, for der er ikke nogen penge,« sagde han. Her ses han efter 8-2-nederlaget til Bayern München i Champions League sidste år.

Da Lionel Messi i slutningen af december blev spurgt til præsidentkandidaternes muligheder for at føre Barcelona tilbage til tidligere tiders storhed, lød han noget skeptisk: »De bliver nødt til at hente nye spillere, og det bliver svært, for der er ikke nogen penge,« sagde han. Her ses han efter 8-2-nederlaget til Bayern München i Champions League sidste år.

Manu Fernandez

Moderne Tider
9. januar 2021

Somme tider vil skæbnen, at der indtræffer nogle begivenheder, der er så tydelige i deres symbolik, at de næsten er for oplagte til at ignorere.

Det var tilfældet i starten af december, da det kom frem, at Barcelonas ikoniske hjemmebanestadion, Camp Nou, er begyndt at smuldre. Altså ikke i overført betydning. Stadionet er helt konkret ved at falde fra hinanden. Store klumper af den saneringsmodne arenas tag skaller af.

Hvis der findes et mere illustrativt eksempel på den tilstand, den engang så mægtige klub befinder sig i, vil denne skribent gerne vide det. Sagen er nemlig, at Cataloniens sportslige stolthed befinder sig i sin dybeste krise i årtier, både fodboldmæssigt og økonomisk.

Og hvis der skulle være nogen, der tror, at der bare er tale om et forbigående dyk, burde de lytte til det radiointerview, som klubbens konstituerede præsident, Carles Tusquets, gav til den catalanske radiostation RAC1 for få uger siden.

 

Få de bedste historier, indblik i idedebatter og opdag ting,
du ikke vidste, du var interesseret i.
Prøv en måned gratis.

Klik her

Allerede abonnent? Log ind her