»Jeg havde røget to joints den dag, så jeg var ikke bevidst om, hvad jeg gjorde«

Retssal 60 er en af de største sale i Københavns Byret, og det er godt, for der er mange til stede denne mandag formiddag. Ud over de tiltalte H, W og G er der tre forsvarsadvokater, tre betjente, tre dommere, en anklager og en tolk.
De tre herrer, som alle er fra Peru, er tiltalt for tasketyverier i Københavns Lufthavn, og ifølge anklageren er der tale om tricktyveri. Selv om det kun er H og W, som har stjålet tasker, så har de tre ifølge anklageren arbejdet sammen om at narre taskerne fra – viser det sig – mødre, som rejser alene med deres børn. H er tiltalt for tre forhold. De to andre er kun tiltalt for to forhold. Den første episode, hvor det kun er H, der er tiltalt, fandt sted den 8. februar 2020.
Overvåget område
Hvis man skal stjæle ting fra andre, er Københavns Lufthavn ikke det mest optimale sted at gøre det. For der er ualmindelig god videoovervågning, og anklageren afspiller videoer af tyveriet den 8. februar fra flere vinkler.
Ønsker du at kommentere artiklerne på information.dk?
Du skal være registreret bruger for at kommentere.
Log ind eller opret bruger »
@Kristian Villesen
Blev tyveknægtene pålagt at erstatte det stjålne -
og hvad med hælerne på Christiania ??