Moderne Tider
6. februar 2021
Mad er ikke bare mad. Mad er også fyldt med symbolik, og statsministeren ramte fuldstændig plet med sin makrelmad på Instagram.
Ingen frokostmad personificerer Mette Frederiksen bedre end rugbrød med makrel i tomat, mayo og agurk. Det er både dansk og dejligt anti-elitært. Og samtidig er det lige en tand sundere end Inger Støjbergs cola og lyse brød med pålægschokolade.
Men dybest set er vi alle et stykke smørrebrød – det store spørgsmål er hvilket. Nu får du endelig mulighed for at teste dig selv og få svaret.
Følg disse emner på mail
En fantastisk artikel om danskernes drikkevaner.
Har sendt til flere af mine venner og familie.
Mvh
Martin
Rugbrødsmad med tunsalat med hytteost, kapers og løg, blev det til.
Men, jeg spiser nu mest rugbrød med makrel i tomat :-)
NEJ! Under ingen omstændigheder - kunne ikke drømme om at komme agurk på min makrelmad, rå løg og masser!
Njah, jeg kan ikke genkende mit "smørrebrød", hjælp!
Og NEJ igen, rugbrød og makrel i tomat er ikke 'marginalt' sundere end lyst brød og lyst chokolade - det ganske enkelt SUNDT - groft brød, fed fisk og tilberedt tomat
Tillykke! Du er fuldkornsrugbrød med stegt knoldselleri i skiver, citronmayo og ristede hasselnødder
Storbyveganer :-o ..
Hey, hva' faen bilder I jer ind? Sådan nogle hængerøv og hundehoveder, elendige amatører. Tumpede klamphuggere og socialdemokrater!
I øvrigt mener jeg at mennesker som putter agurk på makrelmadder burde tilbydes isolations-sikkerhedsfængsling på ubestemt tid.
Artikler som denne, uanset hvor ironiske de end måtte være, befordrer danskeres udprægede tendens til at forstå sig selv og hin anden som simple (proto)typer, kategorier og overskuelige regneark, hvilket berøver os et mangfoldigt, nysgerrig, kompleksitetsrummende og kreativt udsyn til os selv og andre mennesker.
nysgerrigt
He he Utoft, også du er nu faldet i 'danskere' - 'danskerne' ... sprogbrugen...
Sorry, just couldn't help it ;-)
Lige så åndssvagt som dengang Henrik Dahl blev berømt på at udgive en bog med titlen: "Hvis du var en bil, hvilken bil var du så": Senere var der new age-folk, der varierede det med træer, dyr, blomster.
Med al den petitjournalistik der desværre breder sig mere og mere i avisen, da venter der Inf. en gylden fremtid.
Katrine, jeg skrev danskere, fordi danskerne ville være for generaliserende.
"Tillykke! Du er rugbrød med oksekødstatar, kapers og rå æggeblomme
Med skrabet kød, naturligvis, ikke hakket. Du er i egen optik en af de sidste, der møder verden med en vis form for stil og værdighed. Du har dine holdninger og lader dig ikke påvirke af tidstypiske bevægelser i den ene eller den anden retning. Og så er du velklædt og formentlig mindst CFO i en privat virksomhed med en dyr adresse. Du insisterer på din frihed til at spise det, du har lyst til, selv om du godt ved, at klimaet skal hjælpes. Der kommer jo alligevel en teknologisk løsning før eller siden."
Tja, så kom det endelig frem, hvem jeg egentlig er i virkeligheden ;-)
PS. Men der mangler nu masser af rå løg..
Ja, så mangler vi bare horoskopet.
Bøf tartar, jeg kan ikke fordrage råt kød og ikke tåle oksekød, tro jeg må prøve igen :))
Nå det samme fik jeg EWA, tror det er en ommer.
Agurk på makrel, det er simpelthen useriøst. Men ellers var det rigtig nok.
anden gik det langt bedre, passede på en prik. ( men jeg afslører det ikke :)))
Rugbrødslagkage med peanutbutter og creme fraiche.
????
Jeg kan ikke lide hytteost, men tun, med kapers og løg kan jeg godt spise, selvom jeg hellere ville have haft en med frikadelle.
Hm.. Det lader til at kapers er et gennemgående tema i vores personlighedssmørrebrød..
Er det mon en konspiration fra de små erhvervsdrivende ?!? ;-》
¥$♤●¤°○
"Mad er ikke bare mad", lyder fanfaren i denne artikel, og den er tilfældigvis rigtig.
Som meget ung mand, drog jeg til Italien og var et andet menneske, da jeg kom tilbage. For at gøre den historie kort, så kunne man dengang eventuelt finde en enkelt flaske olivenolie hos købmanden. I dag har et hvilket som helst vesteuropæisk supermarked 3 meter spiseolie, 4 meter pasta ("spaghetti"), 3 meter tomatprodukter af forskellig slags, og en hylde med hvidløg. Min generation har ændret spisevanerne!
Det er i dag yderst sjældent, at jeg spiser dansk mad eller kommer i nærheden af rugbrød, men på et eller andet tidspunkt blev det klart, at kernen i det danske køkken er fransk, og der har jeg rettet min opmærksomhed hen. Jeg er stadig ved at falde om, når jeg kommer ind i et fransk supermarked, og skulle man være så heldig at havne i Dordogne eller i Provence, så kan man få produkter (bisque!) man ellers kun læser om i den ret frankofile danske kogelitteratur med titler, det ikke længere er korrekt at udgive (Mad for Mænd). Min udvandring startede i køkkenet!
Kapers, - på alle typer af smørrebrød! Det er folkene fra Stromboli, der laver salgs-promotion, tror jeg!
Det her var spørgsmålene:
Hvor mange kampe så du ved herrernes håndbold-VM?
1-Jeg så dem alle og dansede rundt i stuen under kvartfinalen imod Egypten. Nøj, det var spændende!
2.-Herhjemme stod vi på i mellemrunden.
3.-Jeg hader jydebasket og får det fysisk dårligt, når jeg ser en klappepølse.
4.-Jeg går ikke så meget op i sport, men vi så da finalen.
5.-Det var fandeme godt, at vi vandt over de krakkemutter i kvartfinalen. Danmark, Danmark, Danmark!
6.-Har der været VM i håndbold? Jeg beskæftiger mig ikke med pøbelsport.
Det her er hvad jeg kan svare:
-.
Bum.
Hvilket stensikkert gør mig til kandidat til et frisksmurt stykke med et par hårdkogte Aptenodytes forsteri æg hvorpå er lagt 2 styk syltede fyrrenåle fra ned tilbageværende nordsibiriske tajga.
@ Gert Romme
"Til gengæld er det blevet sådan, at når vi er i Danmark, og har adgang til det danske rugbrød, så syntes vi, det smager temmelig underligt."
Hvilke rugbrød er det du mener, for der findes jo endeløse udgaver???
@Gert Romme
I dit tilfælde er der vist ikke anden løsning end hjemmebageri - hvis man altså kan få råvarerne.
For en række nationaliteter gælder, at de kan få traditionsvarer fra deres hjemland (det er bl.a. briter), men jeg savner det ikke.
Jeg har adgang til en bred vifte af nationale og regionale spisetraditioner og en stor righoldighed af brød, også mørke. I Frankrig vænnede jeg mig (øjeblikkeligt) til at spise patéer sammen med baguette, så nu er det kun rugbrød sammen med sild. Den insisterer min kone på, men vi kan såmænd også købe frosne croissanter hos den lokale Coop, når vi er hinsidan.
Er vi ved at få et europæisk køkken? og hvad vil Information så gøre?
Rugbrød med røget ål og røræg fra burhøns? Rugbrødet var i det mindste korrekt.
Ja, der var engang man kunne købe røget ål i Brugsen.
Det koster vist meget mere idag, fordi de er udryddelsestruede.
Eller måske tager jeg fejl?
Tillykke! Du er rugbrød med oksekødstatar, kapers og rå æggeblomme
Med skrabet kød, naturligvis, ikke hakket. Du er i egen optik en af de sidste, der møder verden med en vis form for stil og værdighed. osv., osv.!
Lige som jer Eva og Helle! Vil en af jer have min æggeblomme?
Sjældent har jeg været ude for noget, der rammer så meget ved siden af - men svarene måtte også være meget omtrentlige. :-D
Maj-Britt, ja tak, meget gerne:-)
Steffen, så måtte du sgu også sluge den :-D
Det irriterer mig altså altid mindst en lille smule, at jeg - på mindst halvdelen af spørgsmålene - ikke er i nærheden af at kunne 'klikke' ja til nogen af svarmulighederne, uden totalt at skulle fravige mine 'værdier' !
NB:
Rugbrød med knoldselleri ...
Information påstår gudhjælpemig, at jeg er vegansk "SJW"er, så længe det ikke drejer sig om race !!!
Hmmm ... Men det er vel der sker, når man ikke får reelle svarmuligheder ;-)
Ja, og jeg, der nærmest er vegetar, bliver udnævnt til et stykke med tatar.