Fodbold
Læsetid: 6 min.

Under Xavi skal Barcelona igen ligne Barcelona. Han får uventet hjælp af en udskældt hollænder

Den kriseramte catalanske storklub har gode forudsætninger for en sportslig genopvågnen under sin nye træner, den tidligere midtbanegeneral Xavi. Og faktisk tilfalder en stor del af æren hans forgænger, Ronald Koeman, der ellers har fået meget af skylden for nedturen
»Jeg har været i Barcelona i halvdelen af mit liv, og når vi har tabt eller spillet uafgjort, har det været som at være til en begravelse,« sagde Xavi, da han tiltrådte som træner. Her ses han i sin tid som spiller for klubben.

»Jeg har været i Barcelona i halvdelen af mit liv, og når vi har tabt eller spillet uafgjort, har det været som at være til en begravelse,« sagde Xavi, da han tiltrådte som træner. Her ses han i sin tid som spiller for klubben.

Gustau Nacarino

Moderne Tider
20. november 2021

Det fortælles, at Pep Guardiola engang i 1999 – mens han stadig selv spillede for Barcelona – så den 15-årige Iniesta i aktion for klubbens ungdomshold og vendte sig om mod sin daværende holdkammerat Xavi og sagde:

»Du sender mig på pension en dag. Men ham knægten dér, han sender os begge på pension.«

Historien er god i sig selv. Og nærmest uanset, om den er sand eller ej, så har den to pointer, der under alle omstændigheder er gyldige.

Den første er, at Iniestas potentiale var synligt allerede fra en tidlig alder.

Og den anden er, at klubbens storhed i moderne tid hviler på den ubrudte række af verdensklasseaktører, som Barcelonas berømte talentakademi, La Masia (Farmen, red.) i et par gyldne årtier lige omkring årtusindskiftet var i stand til at levere.

 

Få de bedste historier, indblik i idedebatter og opdag ting,
du ikke vidste, du var interesseret i.

Prøv en måned gratis.

Klik her

Allerede abonnent? Log ind her