Fodbold
Læsetid: 7 min.

Paris Saint-Germain er kendt for sine dramaer, men den nuværende nedsmeltning er bemærkelsesværdig

Messi er miserabel, træneren er fyringstruet, og topscoreren vil væk. Paris Saint-Germain demonstrerer endnu en gang, hvorfor den er blevet kaldt for ’en af de mest dysfunktionelle klubber, man kan forestille sig’
Vreden over PSG’s kollaps mod Real Madrid er også sevet ned til holdets fanbase, ikke mindst de notorisk uregerlige Paris Saint-Germain Ultras, som har tradition for at give deres utilfredshed med underpræsterende spillere til kende. »Leo out!« blev der skrevet om Lionel Messi med store bogstaver på muren til klubbens træningsanlæg efter nederlaget til Real Madrid.

Vreden over PSG’s kollaps mod Real Madrid er også sevet ned til holdets fanbase, ikke mindst de notorisk uregerlige Paris Saint-Germain Ultras, som har tradition for at give deres utilfredshed med underpræsterende spillere til kende. »Leo out!« blev der skrevet om Lionel Messi med store bogstaver på muren til klubbens træningsanlæg efter nederlaget til Real Madrid.

Pascal Rossignol/Ritzau Scanpix

Moderne Tider
16. april 2022

»Alle lykkelige familier ligner hinanden, men den ulykkelige familie er altid på sin egen måde ulykkelig.«

Sådan lyder åbningslinjerne som bekendt i Tolstojs roman Anna Karenina, og sandheden i dette udsagn bliver lige for tiden dokumenteret af den franske storklub Paris Saint-Germain (PSG), der nærmest dagligt udvikler nye måder at være ulykkelig på.

Tilhængerne er på nakken af superstjernen, træneren er desillusioneret, sportsdirektøren og præsidenten blamerer sig offentligt, og topscoreren er på vej væk.

Ikke at den slags kriser er ukendte for pariserne. Den franske storklub med de mange stjerner, de superrige ejere og det uregerlige omklædningsrum er kendt for sine dramaer. Således har den kendte franske sportsjournalist Philippe Auclair engang kaldt PSG for »en af de mest dysfunktionelle klubber, man kan forestille sig«, og klubbens tidligere træner Thomas Tuchel udtalte i et interview, at han nogle gange følte sig »mere som en sportspolitiker end træner«, når han skulle navigere rundt i de utallige dagsordener, der kører bag kulisserne i den imposante sportsvirksomhed.

 

Vores abonnenter kalder os kritisk,
seriøs og troværdig.

Prøv en måned gratis.

Klik her

Allerede abonnent? Log ind her