Redaktionen læser

Collateral damage

CNN har mødt en lille pige der blev ramt i et af USA's droneangreb i Pakistan.
CNN
Nyhedsbloggen
CNN har mødt en lille pige der blev ramt i et af USA's droneangreb i Pakistan.

På Nyhedsbloggen finder du links til historier fra hjemlige og internationale medier og blogs. Historier, som vi mener er relevante eller underholdende, og som fortjener at blive videregivet i sin originalform. Historierne er fortrinsvis på dansk, tysk eller engelsk.

PS: At vi lægger en historie på Nyhedsbloggen betyder ikke vi deler de synspunkter, som kommer til udtryk.

Skaden kan aldrig gøres god igen men livet kan lettes betydeligt for lille pige

http://ekstrabladet.dk/112/article1680014.ece

og USarmy er ihvertfald solvent.

Freds- og menneskerettighedsforkæmpere er bekymrede over den stigende brug af droner. Her en kampagne "Ground the drones" i oktober 2011.

Her kan man se udviklingen i brugen af dem i Pakistan.

Udgifter på verdensplan i forb. med udvikling og køb af droner vil fordobles inden for de næste ti år fra 5,9 mia dollars til 11,3 mia i 2020. Kilde: Tealgroup der er specialiseret i verdens forsvarsindustri. 

Den usynlige dræber fra oven, der kommer uventet, og som det er med amerikanske våben, så er de fejlfri og rammer altid plet.

Skulle der mod forventning være sket det, at våbenladningen er afsendt mod en forkert bygning eller person, så rettet dette smarte våben selv op på fejlen, og finder det rigtige mål i stedet.

Kun USA råder over så perfekt en våbenteknologi!