Rasmus G. Svaneborg

Rasmus G. Svaneborg

Journalist, Information
Artikler

Sider

  1. Baggrund
    12. august 2017

    ’No mercy, no regret, only violence’

    Fankoordinator Daniell Askholm er ansat af F.C. København til at sikre et godt forhold mellem fans og klubben og gøre vold til et tabu. Alligevel optræder han i selskab med Københavns ledende hooligan til koncerter og på stadion
    Der var voldsomme uroligheder på Brøndby Stadion sidste søndag. Flere bar masker som her på billedet. Også på instagram benytter flere profiler med tilknytning til hooliganmiljøet sig af den type maskering. 
  2. Nyhed
    12. august 2017

    Fankoordinator i FCK har tæt forbindelse til ledende hooligan

    En fankoordinator, ansat af fodboldklubben F.C. København til bl.a. at forhindre vold i forbindelse med fodboldkampe, har et tæt venskab med ledende hooligan. I flere tilfælde har fankoordinatoren ’liket’ billeder af hooligans på det sociale medie Instagram.
    I søndags endte det i voldsomme uroligheder og sammenstød mellem hooligans og politiet, da FCK mødte Brøndby på Brøndby Stadion. Nu viser det sig at FCK's fankoordinator har tætte forbindelser til en af lederne bag gruppen København Hooligans.
  3. Baggrund
    21. april 2017

    Musik på hjernen: Derfor danser vi til Pharrell og græder til sangene fra Titanic

    Tag på rejse gennem hjernefolder og frontallapper og se, hvad der sker i hjernen, når vi hører musik
    Tag på rejse gennem hjernefolder og frontallapper og se, hvad der sker i hjernen, når vi hører musik
  4. Interview
    25. marts 2017

    Advokaten med dødningehovedet

    Engang var advokat Torben Koch, som får politifolk frifundet på stribe i skudsager, venstreorienteret. I dag bærer han et armbånd med et dødningehoved, som han har fået af frifundne danske Afghanistan-officerer, som et symbol på broderskab og loyalitet
    De senere år har Torben Koch virket som forsvarer for stort set samtlige polititjenestemænd, der har været tiltalt i skudsager, og som han skriver på sin hjemmeside ’altid med et gunstigt resultat’.
  5. Baggrund
    16. september 2017

    Danny Abdalla skulle melde sig dagligt, men dukkede ikke op i 505 dage. Nu er han tiltalt for skyderier og voldtægter

    Et nyt anklageskrift mod tidligere udvist bandeleder viser, at meldepligt for udvisningsdømte kriminelle ikke nødvendigvis forhindrer, at de begår ny grov kriminalitet. Inger Støjberg vil give reglerne mere tid til at virke, men erklærer sig klar til at se på stramninger
    Bandelederen Danny Abdalla er blevet udvist fra Danmark to gange – for grov narkokriminalitet og røveri – men fordi han angiveligt er dødsdømt i Libanon, er han ikke blevet udsendt og har derfor levet på tålt ophold. Senere blev han pålagt daglig meldepligt i Sandholm, men i 505 dage i træk mødte han ikke op og har i stedet brugt tiden – ifølge et nyt anklageskrift – på en lang række skyderier, narkokriminalitet, afpresning og flere voldtægter. 
  6. Interview
    30. november 2019

    Iben forsker i syge træer: »Af alle svampe frygter jeg kulsvampen mest«

    Iben Margrete Thomsen fra Københavns Universitet er Danmarks sidste forstpatolog. Hun forsker og rådgiver i syge træer. Altid har hun sin lup på sig, og efter 20 års forskning kan hun med sit blotte øje se, om træer er så syge af svampe, at de skal fældes
    Iben Margrete Thomsen fra Københavns Universitet er Danmarks sidste forstpatolog. Hun forsker og rådgiver i syge træer. Altid har hun sin lup på sig, og efter 20 års forskning kan hun med sit blotte øje se, om træer er så syge af svampe, at de skal fældes
  7. Interview
    21. oktober 2016

    ’Jeg sov 20 timer i døgnet’

    Når hjernen bliver rystet, bliver ens liv vendt på hovedet. 26-årige Frederikke West har i flere omgange isoleret sig selv fra omverdenen på grund af sin hjernerystelse
    ’Jeg gik flere gange til lægen, men det var, som om han ikke troede på mig,’ siger Frederikke West om forløbet efter hendes hjernerystelse.
  8. Baggrund
    6. oktober 2016

    Facebooks datacenter vil bruge el svarende til 330.000 husstande

    Et Facebook-datacenter i Odense kan føre til en årlig CO2-udledning på op mod en million ton, vurderer den grønne tænketank Concito. ’Vi er ude over småtingsafdelingen,’ lyder det fra Klimarådet. Nødvendigt for den grønne omstilling, mener Dansk Energi.
    I de første mange år vil der blive udledt mere CO2 med Facebooks datacenter i Odense, lyder det fra Klimarådet.