Telegram

PET: Tommy Kamp var problemet for Sass

Avis erfarer, at PET også har gjort anmærkninger om Sass' nære kontakt til tidligere S-formand i Køge.
Telegram
30. september 2011 kl. 03:36

Henrik Sass Larsens forbindelse til en lokal Bandidos-rocker er ikke PET's eneste anmærkning i forbindelse med sikkerhedsgodkendelsen af Henrik Sass Larsen.

Det skriver Ekstra Bladet fredag.

Nu viser det sig, at PET også har gjort anmærkninger om Sass' nære kontakt til den tidligere, mangeårige S-formand i Køge, Tommy Kamp, erfarer avisen.

Kamp er sigtet i en betændt sag om bestikkelse. Han er tidligere dømt for spirituskørsel, og han driver ifølge Ekstra Bladet omgang med hærdede kriminelle i Køge og omegn.

Det er sandsynligvis netop PET''s anmærkning om den tidligere, stærkt kontroversielle, lokale S-formand, der har fået Helle Thorning-Schmidt til at ofre Sass, skriver Ekstra Bladet.

Henrik Sass Larsen udtalte torsdagen igennem, at PET alene havde gjort anmærkninger om hans forbindelse til Bandidos-rockeren.

Men PET har ifølge Ekstra Bladet altså andre betænkeligheder ved Sass Larsen.

Samtidig skriver B.T., at flere politikere på Christiansborg hælder til den forklaring, at Henrik Sass Larsen på grund af sin færden i Køges mindre pæne miljøer havde bragt sig i en uholdbar situation, hvor der opstod en mistanke om, at han kunne afpresses.

Henrik Sass Larsen afviste torsdag selv, at han skulle havde udgjort nogen sikkerhedsrisiko, hvis han var blevet minister i den kommende regering.

/ritzau/

Opdateret 30. september 2011 kl. 07:35

Min gamle mor sagde altid. "Fortæl mig hvem dine venner er og jeg skal fortælle hvem du er!"

Mac Snagit: joo, men hvis man er opvokset med nogle bestemte grupper, er det jo ikke så nemt?

Inger Sundsvald

Det kan da godt være at det er rigtigt. Det kan også godt være at vi i morgen får en ny forklaring fra EB og BT, med andre vidtløftige forklaringer.

Sass Larsen er en tikkende bombe, så jeg tror dybest set at tidspunktet for denne sag er perfekt for Thorning.

Man undgik problemer i valgkampen, og slipper for Sass Larsen i regeringen.

Det pikante er at der dermed er ryddet en stor sten af vejen for en radikal indtræden i en 3-partiregering.

Smart.

Uanset hvad kan man som borger kun være tilfreds med, at Sass Larsen ikke bliver minister.

Noget jeg længe har været en tand betænkeligt ved. Mon ikke også de Radikale sidder og klapper i deres små hænder.

Jeg skal ikke deltage i karaktermordet på Sass. Det er der jo også nok, der er klar til.
Men jeg kan ikke lade være med at forarges når jeg ser, at /ritzau/ trækker på, at en mand er dømt for spirituskørsel, og at det at kende nogen der er dømt for det, kan bidrage til at svække ens kredibilitet set med PET-øjne.
Så det er hvad det er - pis og lort fra /ritzau/ som jeg synes vi snart har tålt nok fra. Og Inofrmation brillierer jo ikke ved lige at klippe den slags lort af i korrekturen. Øv.