Amerikanske soldater, der er udstationeret i Afghanistan, Mellemøsten og Sydasien, må ikke læse den britiske avis The Guardian. Det skriver The Guardian.
USA's forsvarsministerium, Pentagon, i Washington har blokeret avisens hjemmeside, således at udsendte amerikanske soldater i Mellemøsten, Sydasien og Mellemøsten ikke kan læse den.
Censuren blev besluttet, da The Guardian som den første avis rapporterede, at den amerikanske efterretningstjeneste NSA i omfattende grad overvåger den internationale data- og telefontrafik.
Afsløringerne stammede fra dokumenter, som er blevet lækket af den afhoppede amerikanske efterretningsmand Edward Snowden.
Pentagon informerede i fredags The Guardian om, at der er blevet lagt et filter ind i forsvarsministeriets netværk for at hindre uregelmæssig spredning af hemmelige oplysninger.
Det er ikke første gang, at det amerikansk militær lægger et filter over hjemmesider med hemmelige oplysninger.
Da Wikileaks offentliggjorde store mængder af klassificerede dokumenter i 2010, blokerede USA flere medier som for eksempel New York Times, The Guardian, El Pais. Le Monde og Der Spiegel.
Amerikanske soldater kan imidlertid stadig klikke sig ind på Washington Post, som også offentliggjorde nogle af Edward Snowdens afsløringer i begyndelsen af juni.
Ifølge The Guardian er det uvist, hvor længe forbuddet mod The Guardians hjemmeside vil gælde.
/ritzau/FNB
Opdateret 2. juli 2013 kl. 15:23
Det virker altså både komisk og tragisk.
Hvis de amerikanske soldater er så "svage i ånden" , at de ikke kan tåle at læse the Guardian , så står det ualmindeligt sløjt til.
Pentagon skulle hellere prøve med en velbegavet, intellektuel modoffensiv - men intellektuel ,verbal elegance indgår vist ikke i de militære færdigheder ?
Danske soldater ville blive stiktossede, hvis de blev udsat for sådan noget ???
hvordan var det nu...
http://www.ibtimes.com/irans-electronic-curtain-blocking-internet-access...
Gad vide om Iran nu vil returnere venligheden, og hjælpe Obama med at få revet de elektroniske gardiner ned.
Hvis det ligner en and, siger som en and, svømmer som en and og flyver som en and, så er det nok en and.
Hvis det fører krig som en totalitær stat, fængsler som en, spionerer som en, og censurerer som en, så er det ikke en totalitær stat, men vore nærmeste allierede??
Det vil virke modsat. De fleste menneskers nysgerrighed pirres af forbud. Noget som de før måske ikke engang gad at interessere sig for bliver pludselig interessant.
USA får sværere og sværere ved at overbevise nogen om de kæmper for frihed og demokrati...
Jeg synes også det umiddelbart lyder som en avis-and i agurketiden, men iflg, hvad The Guardian skriver, gælder den generelle blokering "kun" for Snowdon-relaterede artikler,
hvorimod alle Guardian-artikler er blokeret på el af US armed forces net, i Afghanistan, omegn og Mellemøsten. :
http://www.guardian.co.uk/world/2013/jul/01/us-military-blocks-guardian-...
Det er naturligvis ikke uden grund, man ønsker at skjule aflytning af EU kontorer, facebook generelt, mv.
Der er ligeledes al mulig god grund til at beskytte oplysninger, der fortæller om forestående eller igangværende operationer, civile man samarbejder med oma. mod at slippe ud, således at fjendtlige enheder kan få fat i informationerne og bruge dem til deres fordel.
Derimod er der er ikke meget fornuft i at hindre EGNE soldater i at læse informationer, som allerede er offentliggjort på ÅBNE KILDER, som kan læses af alle og enhver - inkl. fjendtlige elementer selv.
Dog kan det vel vel næppe udelukkes, at der kan ligge kamp-moralske grunde til blokeringen.
Det kan være hårdt for den enkelte soldats psyke og moral - hvilket naturligvis i en kampzone, langt hjemme fra i meget lang tid, oftest i forvejen vil være sat under meget hårdt pres -
at læse om, at ens egen regering finder det helt OK at aflytte sine egne nærmeste allieredes kontorer, hvilket ikke kan forklares med hensynet til hverken militær eller national sikkerhed.
Når jeg tænker på hvad man før i tiden skød DDR og østlandene i skoene...
DET SKRIGER TIL HIMLEN!
Tingene har ikke ndret sig siden Vietnam og Kissinges notoriske vurdering af dem der blev sendt i kamp for andres interesser:
"Military men are dumb, stupid animals to be used as pawns for foreign policy."
WE'RE FIGHTING FOR FREEDOM... DEMOCRACY &&&& HUMAN RIGHTS - LOL/ROTFL.....!
USA´s diktatur virker som det Kinesiske og det Russiske, Jo flere oplysninge vi fra "LIVET", med cevilqurage får, jo bedre forståelse får vi "enkeltheden" i det store spil.
Magtbegærdet´s illusionister forsøger overalt, at lukke øjnene på os "folkene". Egypterne har forstået det Tyrkerne ligeså, nu mangler vi bare, at Europæerne følger med. Sydeuropæerne har forlængst mærket det De manger bare lidt mere solidaritet fra os Nordeuropærer, Det har de krav på, Kun i fællesskab er vi "EUROPA". Kun i fællesskab er EUROPA folket istand til at imødegå diktaturenes evige forlangende om (mere og mere)..
Well. Some tries to make sure he never sees the writing on the wall:
http://www.youtube.com/watch?v=VGWsGyNsw00
He's 5 foot 2 and he's 6 feet 4
He fights with missiles and with spears
He's all of 31 and he's only 17.
He's been a soldier for a thousand years
He's a catholic, a Hindu, an atheist, a Jain
A Buddhist, and a Baptist and Jew.
And he knows he shouldn't kill
And he knows he always will kill
You'll for me my friend and me for you
And He's fighting for Canada.
He's fighting for France.
He's fighting for the USA.
And he's fighting for the Russians.
And he's fighting for Japan
And he thinks we'll put an end to war this way.
And He's fighting for democracy,
He's fighting for the reds
He says it's for the peace of all.
He's the one, who must decide,
who's to live and who's to die.
And he never sees the writing on the wall.
But without him,
how would Hitler have condemned him at Dachau?
Without him Caesar would have stood alone
He's the one who gives his body
as a weapon of the war.
And without him all this killing can't go on
He's the universal soldier
And he really is the blame
His orders comes from
far away no more.
They come from him.
And you and me.
And brothers can't you see.
This is not the way we put an end to war
Fritz H.
Det er jo direkte løgn. Jeg har set flere fornuftige debattører, der har fået slettet deres brugerkonti, fordi de var kritiske mod Information, men klart overholdt debatreglerne.
Da Torben har katapulteret nogen af os over i det nostalgiske hjørne -
http://www.youtube.com/watch?v=QLUDJlx5jEc
- der sikkert også snart US-blokeres - Der Freund hôrt mit -
How many deaths will it take till he knows
That too many people have died
The answer, my friend, is blowing in the wind
The answer is blowing in the wind
guardian
a defender, protector, or keeper : self-appointed guardians of public morality.
• a person who looks after and is legally responsible for someone who is unable to manage their own affairs, esp.
Andre blokerer deres luftrum.
http://politiken.dk/udland/ECE2012888/mistanke-om-snowden-om-bord-praesi...
'Fjenden' er åbenbart blevet identificeret.
Fjendskab mellem magthavere kan være en farlig ting for befolkningerne. Men al for stor stor forbrødring mellem forskellige magthavere vil uden tvivl være endnu farligere. Best demonstreret af EU-gejle politikere. I løbet af 20-30 år har man afskaffet klassiske frihedsidealer og begreber og erstattet dem med en gang tomt EU-lir, som til gengæld giver enhver homoseksuel anatolks bonde rettigheder i Danmark. Nu må man ikke længere holde en ged uden at EU skal vide besked. Førhen kunne dissidenter af alskens slags, både højre og venstreorienteret, flygte til andre europæiske land når de var udsat for censur og forfølgelse. Nu er alle flugtveje afskåret, af fælleserklæringer, konventioner og centraliseret magt. Nu må vestlige dissidenter flygte til lande som Rusland, Kina, Uruguay. At dette var i vente er ikke nogen hemmelighed for dem som har fulgt ytringsfredens vilkår og historie gennem de sidste 70 år.
Glenn Greenwald som ser censureringen som et ridderslag – næsten på linje med en Pulitzerpris:
"I would be remiss before I began if I didn’t acknowledge an extremely prestigious award that we at The Guardian received yesterday for the journalism that we’ve been doing in publishing the NSA stories. A lot of journalists and editors and the like have debates about what the most prestigious journalism award is—Is it a Polk Award? Or a Peabody? Or a Pulitzer? Those are definitely all prestigious awards, but I actually think the one we got yesterday is a significant level above them all. And I am very humbled and honored to have received this award.
The US Army announced yesterday that it was blocking access at all Army facilities across the world to the Guardian website in response to the NSA stories. And apparently the soldiers in the Army are old enough and mature enough to risk their lives to fight in wars but not mature enough to read news articles that the rest of the world is reading …"
http://dissenter.firedoglake.com/2013/06/29/glenn-greenwalds-speech-to-t...