Nyhed
Læsetid: 2 min.

Voldsomt terrorangreb rammer Indien

En serie terrorangreb ramte i aftes den indiske by Mumbai. Mindst 80 meldes dræbt, og flere hundrede er sårede - samtidigt blev flere vesterlændinge taget som gidsler
Adskillige mennesker blev dræbt og sårede, da den indiske millionby, Mumbai, sent i aftes dansk tid blev udsat for omfattende terrorangreb. Der var i aftes ingen meldinger om, hvem gerningsmændende bag angreb og gidseltagningerne var.

Adskillige mennesker blev dræbt og sårede, da den indiske millionby, Mumbai, sent i aftes dansk tid blev udsat for omfattende terrorangreb. Der var i aftes ingen meldinger om, hvem gerningsmændende bag angreb og gidseltagningerne var.

Udland
27. november 2008

Mindst 80 mennesker meldes dræbt og over 250 såret ved en serie af terrorangreb i den indiske storby Mumbai sent i aftes lokal tid.

Det frygtes, at dødstallet vil stige dramatisk, inden det lykkes politiet at få styr på situationen.

Angrebene blev sat ind mindst syv steder i byen og omfattede bl.a. hovedbanegården og et luksushotel. Det lader til at have været nøje planlagt, idet angrebene ifølge CNN og lokale medier kom med ganske kort mellemrum.

"Dette er et terrorangreb på mindst syv steder. Ukendte terrorister er gået frem med automatvåben og åbnet ild på må og få," siger delstatens politichef, A.N. Roy, til de indiske medier.

"På enkelte steder brugte de endda granater. Der har været eksplosioner nogle få steder," siger han.

Angiveligt skulle en anti-terror-chef fra politiet være blandt de dræbte, oplyste CNN i aftes.

Tog gidsler

Derudover har terroristerne taget vesterlændinge som gidsler på et luksushotel. Under eller efter striben af angreb mod udvalgte steder, har de tilsyneladende udset sig folk fra USA og Storbritannien.

Ifølge øjenvidner, som CNN talte med i aftes, var terroristerne angiveligt ude efter vesterlændinge, da de søgte folk med britiske eller amerikanske pas.

Det lokale politi ville ifølge CNN ikke ud med, om det havde en ide om, hvem der stod bag gidseltagningen og angrebene. Der var ved redaktionens slutning ikke overblik over, hvor mange gidsler der var blevet taget.

Imens herskede kaos i Mumbais gader. Der kom flere meldinger om skyderi flere steder i byen - også efter de syv terrorangreb.

Angreb luksushoteller

Blandt målene for terrorangrebene var luksushotellet Taj Mahal and Oberoi. Hotellets lobby blev sat i brand, og folk måtte evakueres.

Britiske BBC fik i aftes fat på den britiske politiker Sajjad Karim, der var på Taj Mahal under angrebet.

"Jeg var i hotellobbyen da bevæbnede mænd kom ind og folk begyndte at løbe. En af dem sendte en byge af kugler omkring sig, lige ved siden af mig. Det lykkedes mig at løbe ind i hotellets køkken", siger han til britiske Press Association news agency, ifølge BBC.

Nogle af de sårede blev ført væk på hotellets bagagevogne. Tjenere og kokke i deres uniformer kunne ses haste væk fra hotellet.

Tv-stationer melder desuden om skyderi foran café Leopold, der er populær blandt turister. En journalist fra nyhedsbureauet Reuters hørte to eksplosioner i samme gade, hvor caféen ligger, hvor der også blev skudt med automatvåben.

Der er også rapporter om angreb ved et hospital og foran en tankstation.

Sikkerhedsekspert Rahul Roy-Chaudry mener, at dette angreb adskiller sig fra tidligere uroligheder i det store asiatiske land:

"Dette terrorangreb adskiller væsentligt fra tidligere angreb i Indien. Det er bekymrende og nyt, at terroristerne har taget gidsler, og de er tilsyneladende gået efter højtstående vesterlandske gidsler. Det kan desværre gå hen og blive et langstrakt forløb," siger han til BBC.

"Mumbai er Indiens finansielle hjerte, og terroristerne forsøger muligvis at ramme Indiens økonomi og turistindustri."

Følg disse emner på mail

Vores abonnenter kalder os kritisk,
seriøs og troværdig.

Få ubegrænset adgang med et digitalt abonnement.
Prøv en måned gratis.

Prøv nu

Er du abonnent? Log ind her

Per Holm Knudsen

@ Antonius G.

Kunne det tænkes, at man faktisk ikke ved, hvem der står bag angrebene?

Michael Skaarup

Organizations listed as terrorist groups by India

Northeastern India

National Socialist Council of Nagaland-Isak-Muivah (NSCN-IM)
Naga National Council-Federal (NNCF)
National Council of Nagaland-Khaplang
United Liberation Front of Asom
People's Liberation Army
Kanglei Yawol Kanna Lup (KYKL)
Zomi Revolutionary Front

North India

Babbar Khalsa
Bhindranwala Tigers Force of Khalistan
Communist Party of India (Maoist)
Dashmesh Regiment
International Sikh Youth Federation (ISYF)
Kamagata Maru Dal of Khalistan
Khalistan Armed Force
Khalistan Liberation Force
Khalistan Commando Force
Khalistan Liberation Army
Khalistan Liberation Front
Khalistan Liberation Organisation
Khalistan National Army
Khalistan Guerilla Force
Khalistan Security Force
Khalistan Zindabad Force
Shaheed Khalsa Force

Kashmir

Lashkar-e-Toiba
Jaish-e-Mohammed
Hizbul Mujahideen
Harkat-ul-Mujahideen
Farzandan-e-Milat
United Jihad Council
Al-Qaeda
Students Islamic Movement of India

Central India

People's war group
Balbir militias
Naxals
Ranvir Sena
v • d • e

Chris David Bonde Henriksen

Gad vide, hvor stor procentdel af denne verdens terror, som har islamistisk fingeraftryk. 80%?

Heinrich R. Jørgensen

Chris Henriksen:
"Gad vide, hvor stor procentdel af denne verdens terror, som har islamistisk fingeraftryk. 80%?"

I Europa lader det til at være under 1%, idet separatister står for de fleste terroranslag i EU.

Organisationen Deccan Mujahideen har taget ansvaret for attentatet. Så det er jo nok en koalition af Buudhister og Jehovas Vidner.

Det virkeligt interessante, lige nu, er, at flere indiske aviser bringer knivskarpe billeder af en af attentatmændene.

Vil vædde på, at vi i morgen vil kende både hans navn og hans baggrund.

Hørte et interview med en kvinde fra Bombay på Al Jaz - hun var ved at skide i bukserne over, at der kun var tre politifolk til at passe på indgangen til hendes - muslimske - bydel.

Hindu-fundamentalisterne har rørt meget på sig her til aften.

Det her kan godt gå hen og blive meget, meget råt.

Michael Skaarup

Chris, Antonius, og p. lauritzen...

Jeg synes at selve historien er hyklerisk. Den eneste grund til at de vestlige medier, beskæftiger sig med historien, er pga. vestlige turister, er blandt gidslerne.

Min liste over kendte indiske terror/frihedsgrupper, skulle gerne få jer til komme til den samme konklusion.
Det er selvfølgeligt ikke så sexet, når terrorisme kun rammer, sko-løse lav-kaste slum-beboere. Dvs. Fåk dem, da de er døde alligevel, set med vestlige øjne.

Jeg håber, for de 3 herre, at det er islamisk terrorisme. Det ville virkelig redde jeres dag, ik?

Peter Rasmussen

Dæmp jer nu ned, for Helvede! I går terroristernes ærinde med jeres venstre-højre fnidder. Alle (eller da i hvert fald langt de fleste, forhåbentlig) må være forfærdede over det, som er sket i Mumbay - uanset politisk tilhørsforhold.

Ulrik Høstblomst

Jens

Alle de moderate muslimer er slet ikke moderate

De sidder i rundkreds og planlægger at sprænge dig i luften og vanære din spegepølse

De er allierede med bøsser og kommunister der gemmer sig bag hvert eneste gadehjørne for at hoppe på dig og gøre hvad den slags nu gør med deres medmennesker -

Hvordan det ender har vi set før i historien

Se på Gulag og Californien !

Jeg kan godt forstå du er paranoid ........

Hvis du ikke havde været så årvågen var du sikkert selv endt som bøssekommunist allerede

Stort held at du trods alt aldrig kan ende som sort

Men muslim - Uhhh -- det er godt du er på vagt -

Jens Hansen @ vil jeg gætte på at islamisterne står bag 90 % af hele denne verdens terror.

- Islamisk terror har måske dræbt 1% af hvad Vestlig statsterrorisme har formået at slå ihjel de sidst 60 år.

Ulrik Høstblomst

Jens

Det hele er løgn og manipulation

WTC kollapsede slet ikke

Der var ingen flyvere

Der findes ingen muslimer

Det er alt sammen noget venstrefløjen har opfundet fordi Berlin-muren var for dårligt bygget og faldt sammen på grund af byggesjusk.

Men jo da -- Vi foragter USA..... helt sikkert.

Michael Skaarup

Jens Hansen."Jeg glæder mig dog til den dag i kan dokumentere jeres fantasier." Det samme kunne jeg så ønske mig af dig. Men du har ikke brug for beviser, fordi du tror.

Men helt ærlig,Jens Angelsgaard, du er på dybt vand, med din evige henvisning til NWO og CIA-rabler. Fint at være kritisk overfor 11.sep. og følge med den bandwagon. Men at du anvende den samme løsningsmodel, hver gang, er sgu ikke godt tegn.

Jeg mener stadig, at denne historie, kun bliver bragt fordi, der er vestlige turister, blandt gidslerne, og at det er religiøse fanatikere, der står bag terroren. I dette tilfælde vestens selverklæret fjende nr. 1. Den verdensomspændende islamistisk terrortrussel.....

Lennart Kampmann

Min teori er at Jens Angelsgaard i virkeligheden er hemmelig agent for Blackwater/CIA med ordre om at lulle befolkningen i søvn ved hjælp af en fanatisk "Ulven kommer"-kampagne. Målet er at folk skal blive så trætte af konspirationsteoretikerne at de ikke længere gider lede efter sandheden på Youtube.

For mit eget vedkommende er det ved at lykkes.

Resten af dagen er jeg at finde i hjørnet af min stue med sølvpapirshatten på.

med venlig hilsen
Lennart

Michael Skaarup

Jens Angelsgaard...

Du adressere dit indlæg til Martin Haastrup, men citere mig...

Du tror muligvis at vi er den samme person. Hvilket er en meget absurd antagelse, hvis man blot har brugt mere end 5 dage i debatkolonerne på information.dk.

Jeg er uddannet socialrådgiver, er bosat i århus, og har arbejdet blandt unge kriminelle i de århusianske ghettoer, samt faciliteret kvindefrigørelsesgrupper i Nepal.
Jeg er ateist, og kritisk overfor alle religiøse retninger. Jeg har arrangeret et utal af koncerter og et par festival for elektronisk musik, siden 1999. Samt været formand og bestyrelsemedlem i EMMA; Technoms, og recessionfestival.

Nu ved du lidt mere om mig...

Christian Olesen

På en dag hvor mange er dræbt og hundrerder såret, er det dybt upassende at en flok dumnakkede chauvenistiske provokatører benytter anledningen til at sige "hvad sagde jeg".

Ingen af de såkaldte kulturradikale islamapologenter har , så vidt jeg ved, nægtet at der findes islamistiske terrorgrupper! Det, at der nu er sket endnu et ulykkeligt angreb, gør hverken flere eller færre af de almindelige muslimer til dårlige mennesker, eller islam til en ond religion, og der er derfor stadig brug for islamapologister - som undertegnede - til at modsige dumnakkede chauvenister, som Lauritzen og Chris, der konsekvent putter alle muslimer og islam som relegion i bås med muslimsk terrorisme.

Endnu en gang afslører jeres indlæg hvor dumme og snævertsynede I er!

Mht procentfordelingen, så kan 80 % muslimsk terror meget rigtigt være sand i 2008. I 40'erne var den jødiske terrorisme omfattende og den kristne terror fyldte meget i 70'erne og 80'erne. Tallene er i mine øjne uinterressante. Religion gør ikke folk til terrorister. Undertrykkelse, marginalisering og magtesløshed medvirker til at folk med ringe respekt for menneskeliv, som findes i alle etniske og religiøse grupper, mere tilbøjelige til at falde i det mentale hul, som medfører terrorisme!

"Undertrykkelse, marginalisering og magtesløshed medvirker til at folk med ringe respekt for menneskeliv, som findes i alle etniske og religiøse grupper, mere tilbøjelige til at falde i det mentale hul, som medfører terrorisme"

Ja, stakkels undertrykte og marginaliserede bin Laden fra den saudiske milliardærfamilie, stakkels kirurg Zawahiri, stakkels arkitekt Mohammed Atta, stakkels ingeniør Ziad Jarrah med lægekonen og stipendiet til et af Tysklands bedtse universiteter, stakkels Marwan al-Shehhi med sine 2.500 euros UAE stipendier om måneden.

For slet ikke at snakke om stakkels, marginaliserede Khalid Sheikh Mohammed, med sit scholarship til North Carolina Agricultural and Technical State University .

Det er så synd for dem. Måske skulle vi bare sende dem flere penge.

Så ville de da elske os.....ikke?

Christian Olesen

Hej Henrik

Undertrykkelse, marginalisering og magtesløsnhed har i min terminologi ikke noget med penge at gøre. Derfor - eller rettere også derfor - rammer din ironisering helt ved siden af!

Okay - så giv mig lige en dansk-time....hvordan er bin Ladens familie undertrykt, marginaliseret og magtesløs i Saudi-arabien???

Jeg tror vi lægger noget forskelligt i betydningen af de tre ord.

Christian Olesen

Bin Laden' motiver er sådan set også en gåde for mig!

Mine betragtninger er af generel karakter. Jeg tror ikke vi slipper for den slags galninge, men de unge mænd (bl.a. i DK) som Bin Laden forfører ind i sin bevægelse er dog i stort omfang vrede over undertrykkelsen af det arabiske folk (som kommer stærkest til udtryk i Palæstine) og marginaliseringen (både som folk og som individer.

Der er åbenbart to modeller for hvad der medfører terrorisme: islams inherente ondskab eller at man putter en masse mennesker i en desperat situation. Jeg tror på den sidste, for den forklarer terrorisme generelt, og ikke kun de seneste årtiers islamistiske terror!

Ulrik Høstblomst

Henrik

Nu er der jo ikke ret meget tvivl om at det er de færreste bønder fra 3.verden der rejser direkte ind i storbyerne centrum og hiver i snoren til deres medbragte bombebælte - vel ?

Altså må du se dig om efter en eller anden forklaring på hvorfor tilsyneladende velfungerende og velintegrerede yngre mænd har så meget imod vesten som sådan og USA i særdeleshed at de kan finde på den type handlinger

Der kunne "Undertrykkelse, marginalisering og magtesløshed" jo fremstå som rigtig glimrende motivationsfaktorer -- også selv om det ikke lige er inden for din optik at sætte de ord på oplevelser der ikke går ud over din egen krop

Jeg er overbevist om at præcis "Undertrykkelse, marginalisering og magtesløshed" er nøglebegreber i forståelsen af Jihad

Forståelse er IKKE det samme dom samtykke.

Forståelse er et forsøg på at redegøre for årager med henblik på at forebygge gentagelser

Undertrykkelse, marginalisering og magtesløshed er modbydeligt for dem der oplever det og i længden livsfarligt for de samfund der tillader det at finde sted over for minoritetsgrupper fordi enkelte individer fra disse grupper kan finde på at tage "Undertrykkelsen, marginaliseringen og magtesløsheden" op og vende den mod de samfund de oplever som leverandører af "Undertrykkelse, marginalisering og magtesløshed"

Var det virkeligt så svært at forstå ?

Ulrik Høstblomst

Jens

Er du blevet "Såårt" inden i lige som Morten `??

Du ved ham der bibliotekaren fra Yallarup

Bare rolig du bliver næppe "Såårt" udenpå -- og det der med at være kommunistiskbøssemuslim er sikkert noget du kan lære at leve med....

Hvis du ikke forstår bin Ladens motiver...hvordan kan du så skrive "undertrykt, marginaliseret og magtesløs"?

Min teori er en anden: De er sure over den franske revolution.

Jens - bare lige for en ordens skyld: Jeg er venstre-socialist ...og skammer mig bestemt ikke over det.

Christian Olesen

Og afslutningsvis til Jens Hansen:

Jeg håber knageme at alle ansvarlige fanges og straffes, så de kan stå til ansvar for deres handlinger.

Til gengæld håber jeg at alle er enige om at kun de ansvarlige, og ikke alle verdens muslimer skal stå til ansvar. Jeg kan dog forstå at Lauritzen, Chris med flere mener at dette var det endelige bevis på islams inherente ondkab og at alle
islamapologister nu godt kan pakke sammen.

Det er vigtigt at forstå forskellen på at forklare og på at undskylde.Vestens kulturimperialisme forklarer meget, men kulturimperialismen fratager ikke den enkelte terrorist et gram af ansvaret for terrorhandlingerne.

Ulrik Høstblomst

Antonius

Ja ?

Skulle der nu være fuldkommen vandtætte ideologiske og religiøse skotter mellem aktivistiske fundamentalister med muslimsk baggrund og resten af verden --- blot de befinder sig i Mumbai ??

Kan din "ekspert" forklare den sammenhæng ?

Hvad der er sket i Mumbai, er forbryderisk uanset hvem der har udført dåden.
Dem der har udført forbrydelsen skal straffes efter Indiens gældende love (Det er trods alt verdens største demokrati, respekter det).

Al denne polemik om konspirationsteorier eller islamisme går blot forbrydernes ærinde og kun på den måde kan terror virke.
DERFOR. Giv ikke den slags begivenheder nogen plads i pressen. Tig dem ihjel.
De fortjener ingen opmærksonhed!

Ikke at vi skal lukke øjnene, men terror virker gennem at skabe frygt og gennem globalsering af enhver frygtelig begivenhed skaber medierne den terror, som forbryderne øsnker at opnå.

Lad den enkelte stat tage hånd om deres egne sager uden presseomtale, på den måde giver pressen ikke en hånd til forbryderne som bliver udnævnt til terrorister og skaber frygt.

Frygt ej tro blot! Det er den eneste mulighed for at en fredeligere verden.
Det er minimalt hvor mange mennesker der findes, som mangler respekt for den civile befolknings liv.
Og dem som findes er Niddinge (uslinge) og bliver da også behandlet derefter.

ER det censur eller fornuft?
Jeg siger fornuft!!

Ulrik Høstblomst

Det plejer jo at være jeres hovedargument ?

Ulrik Høstblomst

Og jeg plejer at give jer ret i at der findes et element af "solidaritet" elelr kollektiv krænkelses eraring om man så vil der kan forklare hvorfor det tilsyneladende er er kompetente velintegrerede unge der tager den her type "opgaver" på sig i de vestlige metropoler ....

Jeg skal ikke kunne udtale mig om den aktuelle situation i Mumbai -- men lad os diskutere den når vi har nogle mere holdbare facts ---

Ulrik Høstblomst

Antonius - det er vist mest for os der er pårørende til de omkomne at gaslækagen ville være den mest "kærkomne" forklaring - for så ville deres død jo blot være hændelig og ikke forsætlig .....

Ulrik Høstblomst

Jeg ville helt sikkert forebygge ---

mht til gaslækager ville jeg sætte alarmsystemer op og intensivere vedligeholdesesrutinerne

Mht til religiøse fantikere ville jeg satse på social og kulturel integration således at de fik reduceret deres oplevelse af at blive behandllet negativt i forhold til alle andre borgere -

Altså IKKE positiv særbehandling men heller ikke negativ særbehandling som det ofte er tilfældet nu

Ulrik Høstblomst

Antonius

Jeg tror ikke så meget på skyld som på årsag

Ulrik Høstblomst

De muslimske børn der gerne vil have en spegepølsefri madpakkeordning må for min skyld gerne få den - på samme måde som laktoseallergikerne må få en fri for mælk

Det må kunne ordnes uden at det bliver helt uoverskueligt kulturelt konflikt-materiale ?

Med hensyn til Mumbai så kunne man jo forestille sig at den relative geografiske nærhed til Afghanistan eventuelt var et af motiverne bag den specifikke udpegning af amerikanske og brittiske statsborgere som mål for nedskydningerne på hotellerne - ikke ?

Klart nok er det også en form for "branding" eller pressestrategi i det her -
men nogle svenskere og østrigere på et hotel i Mumbai gir ikke helt samme gys i mellemgulvet på de amerikanske og brittiske befolkninger -

Kan det være pretext for at gå ind i Pakistan ?

Ulrik Høstblomst

Feldt ?

At Indien skulle invadere ?? næppe

Pakistan er allierede med vesten og i besiddelse af et eget nukleart forsvarspotentiale -

Så næppe

Ulrik Høstblomst

at alle børn i københavnske institutioner skal spise halal-kød fordi nogle af de muslimske børn de ikke må spise spegepølse for deres forældre ?

Næeh det synes jeg lyder som en tåbelig løsning?

Kan der virkelig i vores high tec samfund ikke skelnes mellem leverpostejsmadder baseret på svin og leverpostejsmadder baseret på kalv ?

Det lyder ulogisk af en by der har førerløse Metrotog ikke skulle kunne finde ud af at lave logistiske løsninger på den type problemer der tilfredsstiller mere end at gå fra haram til halal

Ulrik Høstblomst

Ps - jeg spiser med glæde selv halal-kød når jeg spiser kød

men jeg spiser jo også bacon n' eggs ind i mellem så det tæller nok ikke i den her statistik

Nå, nu er vi nået til madpakker. HIP HIP HURRA. Så er terroristerne/forbryderne tiget ihjel. Godt!

PPS.: Jeg spiser også primært kød fra halal slagtere. De er de eneste der kan levere kød, der ikke overholder reglerne for modning af kød i DK.
Der kan jeg få kød er mørt.

Hurra. For vores nydanskere, de som er integrerede i vores bette samfund, gør virklig en forskel ;-)

Jeg nyder den vej debatten her har taget.
Den rette vej.....

Ulrik Høstblomst

Antonius

Jeg er ikke i tvivl om at visse "humanistisk" tænkte tiltag har gjort det sværere for nogle af de fremmede at blive accepteret i det her lille land

Jeg er ret sikker på at motivet har været kærligt nok men at beslutningetagernes forankring i den daglige praksis på institutionerne ikke har været klare over hvor meget jantelov sådan nogle tiltag kan føre med sig

Jeg tror på at svært skadede individer og grupper skal kunne hjælpes med særlige foranstaltninger og at disse foranstaltninger ikke må vedvirke til marginalisering eller stigmatisering af disse grupper elelr individer .....

Men med mit kendskab til den smålighed der kendeteger det samfund jeg er en del af ved jeg også godt at selv de kærligst tænkte tiltag kan virke som en boomerang i hovedet på dem de var tiltænkt at hjælpe -

Så jo -

Hvis du virkelig mener at madpakkeniveauet ville kunne fjerne xenofobien og de stækt ensidige negative generaliseringer over for fremmede så skulle vi da forsøge det med det samme

Jeg er ikke helt sikker på effekten

Men lad os da endelig forsøge det

Nu brænder Oberoi hotellet også.

Det er mig en gåde hvorfor man handler på samme måde som Gorby, da en sovjetisk diplomat blev udsat for et terrormord i Beirut i 1985....

KGB sørgede for, at det ikke kom til at ske igen.

Det var ikke kønt; men det var fgm effektivt.

Ulrik Høstblomst

Jens

Tag nu og læg den der paranoide læsning fra dig og LÆS hvad der står ......

Det er absurd at skulle bruge tid på at forsvare noget man ikke har skrevet men du har læst !!

Jens:

Jeg tror vi skal droppe the Queensberry rules og bruge Hama rules i stedet for. Som KGB gjorde.

I øvrigt sørgede de også for, at kidnappernes leder aldrig kunne blive bedstefar.

Ulrik
- Nej, ikke for at Indien skulle invadere.
Obama har flere gange, åbent sagt han vil gå ind i Pakistan.

Chris David Bonde Henriksen

For nu at holde fast i den dybe forståelse for de stakkels marginaliserede terrorister, der i fuldt mål påkalder sig Ulrik og fleres medlidenhed (åbenbart i større grad end ofrene for deres afskyelige handlinger), bør man betænke det gamle udtryk:
"Tout comprendre est tout pardonner." ´
Hvis bare vi forstår nok, kan vi undskylde alt, ikke?
Den berøringsangst for at kritisere islam, begynder med at forstå og forsvare og ender med den totale overgivelse. Sjovt nok betyder "islam" netop "underkastelse". Ned på knæ, de herr'..

Ulrik Høstblomst

Chris

Du kan jo ikke andet end at fremture med din præstationsangst ..... helt ærligt hvad er det du er så bange for med de der sortsmuskede mænd?

Jeg er ikke bange for at blive tvunget til underkastelse for Islam her i mit eget land

Jeg tror på at den måde vi gør tingene på - her i landet - skal reguleres af viden - ikke religion.

Ulrik Høstblomst

Jens

Pssst -. Det var udtrykkeligt amerikanere og britter de spurgte efter,,,,,,,,

Kunne det ikke gi' dig et hint om at i al fald gerningsmændene mente det her havde noget med USA at gøre ??

Uanset hvilken propaganda-sender du abbonener på -- så er en bænk der står i haven stadig en havebænk

Det her kan lige være blevet værre: En indisk officer har fortalt NDTV at man har lavet en intercept af terroristernes samtaler mellem hotellet og Chabad-huset.

De skulle angiveligt tale punjabi - en dialekt, som tales i både Indien og Pakistan.

HVIS det er - HVIS - pakistanere, så er det - mildt sagt - ikke en god nyhed.

Kære "venner"
I dejlige små indspiste debatører.
Det er jo utroligt som I kan komme med referencer fra diverse medier, gamle som nye...
Altså noget som er gennem analyseret af andre end jer selv.
Er det her virklig avisen Informations mest engagerede læserer der er tilstede eller blot en flok fårehunde der adlyder fløjten og håndbevægelser?
Kors i min bare siger jeg...
Information gratis i 4 uger...vorherrebevares!!!!
I kan kan kun reagere på gamle "venners" indlæg.
Jeg er skuffet! Ja, mere end skuffet jeg græder sg' over jer og forstår bedre hvorfor verden er som den er.............

Da jeg gik i skole i 70'erne lærte vi at analysere telegrammer fra USA high command til tropperne i Vietnam og stiller os kritisk til den kommunikation.
Dagens com. flow reagere I ikke reflekterende over, men tager til jer som børn der er ved at blive opdraget af far og mor..
Hvilken skole har I gået i???
Jeg er SUR over uddannelses planerne i skolerne og håber ikke at I er eksponenter for den kommende uddannelse af vores unge mennesker!

Lennart Kampmann

http://www.youtube.com/watch?v=CaaUC8Mtjw4

Efter at have set ovenstående link, som Jens Angelsgaard har postet, er jeg endnu mere overbevist om at samtidshistorie er et vigtigt fag. Klippet er totalt manipulerende, idet man tager en gammel tale og forsyner med nye symboler. I bliver manipuleret med, kære venner. Vær kritiske, men lad dog være med at hoppe på hvad som helst.

Hvis der ikke skal mere til end sådan et klip, så skal I være forsigtige når I besøger Scientology, Moon, og andre sekter. I kan let blive forført.

Og lad nu være med at læse flere Da Vinci mysterier.

med venlig hilsen
Lennart

Ulrik Høstblomst

Jens

Med et forholdsvis begrænset udsyn under klaphatten ser verden virkelig truende islamisk ud.

Men prøv at hiv i snoren min ven

Blev der ikke lysere nu ?

Ok forsøg så at liste klaphatten hel af --- bare lidt

Nu vil du kunne se at der er masser af hinduister der har begået terror mod tilfældige "civile"

Der er masser af jøder der har terroriseret tilfældige "civile" arabere

Hvis du ikke anerkender at vores invasionsstyrker i Iraq og Afghanistan primært er kristne ?? og det de llaver dernede er krig og dermed også inkluderer terror mod "civile" lokale .... i pressesprog kaldet casual damages......

Så har vi Tamilske Tigre --- der er godt nok er en slags kommunister men også buddhister og laver en hel de rav i den i deres region..

Kom ikke og forsøg på at bilde mig ind at de folk der står for den højreorienterede statslige vold i syd-amerika overhovedet ikke er katolikker ??

Så næeh ----- det er såmænd ikke udelukkende islamister eller folk med muslimsk baggrund der kan finde på den slags handlinger - desværre..

Men det kræver altså at du løfter på klaphatten!!!

Sider