Da det malaysiske passagerfly MH17 blev skudt ned af et missil i juli 2014 over det østlige Ukraine, og alle 298 passagerer om bord blev dræbt, startede en større krig i offentligheden om, hvem der stod bag. Ukraine påstod, at det var prorussiske separatister, mens Rusland modsat skød skylden på enten et ukrainsk militærfly eller et missil affyret fra et regeringskontrolleret område.
For den britiske borgerjournalist Eliot Higgins blev det begyndelsen på mere end et års intense undersøgelser. Han er manden bag den borgerjournalistiske portal Bellingcat, der har specialiseret sig i at samle og analysere på alle tænkelige informationer fra åbne kilder på internettet: sociale medier, satellitbilleder, Youtube-videoer og meget andet.
Han var hurtig til at affærdige de russiske beskyldninger mod Ukraine som usande og rettede i stedet fokus på, at flyet blev skudt ned af et BUK-missil fra et mobilt missilsystem, som stammer fra Rusland. Onsdag i sidste uge kom den længe ventede officielle rapport fra en hollandske undersøgelseskommission så frem til en række af de samme konklusioner som Bellingcat:
»Det var, hvad vi forventede. Men det er altid rart, når de officielle undersøgelser giver en ret,« siger Eliot Higgins til Information.
Bellingcat går dog med sin samling af dokumentation langt længere end den hollandske undersøgelseskommission, der fra starten havde gjort klart, at man ikke ville placere et direkte ansvar for nedskydningen. Det skal i stedet ske i en politiundersøgelse, der forventes at fremlægge sine konklusioner i starten af 2016.
Eliot Higgins er dog ikke selv i tvivl om, at de skyldige skal findes i den russiske 53. Anti-Aircraft Missile Brigade. Flere af Bellingcats journalister har brugt snart et år på systematisk at indsamle materiale fra blandt andet medlemmer af brigadens aktiviteter på sociale medier og mener ud fra billedanalyser at kunne konkludere, at BUK-missilet stammer derfra. Beviser som de dog i detaljer indtil videre kun har sendt videre til den hollandske undersøgelse og ikke offentliggjort, da de frygter, at de mistænkte russiske soldater skal blive chikaneret:
»Jeg er så sikker, som jeg kan være. Det er lykkedes os at matche det køretøj, vi så den 17. juli i Ukraine med det mobile BUK-missilsystem, vi har set i Rusland,« forklarer Eliot Higgins.
Læs også: Når fotografiet bærer bevisbyrden
Han og de frivillige tilknyttet Bellingcat brugte først lang tid på at kortlægge køretøjets vej gennem Ukraine ved hjælp af blandt andet billeder fra sociale medier, som de verificerede ved at dobbelttjekke med Google Street View, satellitbilleder og værktøjet SunCALC, der analyserer skygger fra solen på billeder for at fastslå tidspunkt på dagen.

Derefter var den store opgave at verificere, at det var det samme missilsystem, som var i Ukraine, der tilhørte den russiske brigade. Her mener holdet bag Bellingcat at have fundet et unikt ’fingeraftryk’ i den måde, som stænklapperne over køretøjets bælter bliver slidt på over tid. Ved hjælp af flere billeder af missilsystemet, mener de derved at kunne konkludere, at det var netop det missilsystem, der skød MH17 ned.
»Vi har kigget på hvert eneste missilsystem, vi har kunnet komme i nærheden af og sammenlignet mærkerne, og vi har bare ikke set andre missilsystemer, som er i nærheden af at matche den,« siger Eliot Higgins.
Oplysningerne har han givet til den hollandske undersøgelseskommission, der også har interviewet ham to gange som officielt vidne.
»De virkede meget interesserede i, hvad vi lavede, men i forhold til at bruge informationer fra åbne kilder, så har de jo også deres egne. Jeg tror, at vores arbejde støtter op om det, de selv har fundet, men med vores arbejde med den 53. brigade, tror jeg ikke, de var foran os. Vi har navne på mistænkte og profiler fra sociale medier, hvor russiske soldater skriver, at de skal til Ukraine med den BUK-konvoj. Det er sikkert brugbart for dem,« siger han.
Fra gaming-miljøet
Eliot Higgins er oprindeligt kontorfunktionær med en stor forkærlighed for World of Warcraft og baggrund i online gaming-miljøet og blev først kendt i offentligheden under blogger-aliasset Brown Moses. Her skrev han blandt andet en række opsigtsvækkende afsløringer af de våben, der blev indsmuglet i Syrien.
Berømmelsen brugte han til at lancere Bellingcat, hvor han nu forsøger at samle ligesindede til at se de tusindvis af billeder og timevis af Youtube-videoer igennem efter interessante spor. Deres metoder viser for det første, hvor meget kildemateriale der er frit tilgængeligt på nettet på grund af sociale medier og billeddelingstjenester, og for det andet hvor meget man kan komme frem til ved at have mange mennesker til at kigge meget materiale igennem og gøre brug af software til at analysere med.
»Jeg begyndte at blogge om Syrien, og der kom hele tiden mere ud på internettet, man kunne bruge til at udtrække oplysninger fra. I Ukraine var der et helt andet socialt medielandskab, så jeg var i stand til at finde ud af endnu mere der. Nu har vi fået flere mennesker involveret, som har lært, hvordan man skal gøre, og som samarbejder online,« siger Higgins.
Materiale bliver ikke brugt
Det er så ekstremt tidskrævende at se så mange Youtube-videoer, satellitbilleder og opslag på russiske sociale medier igennem, at få journalister fra etablerede medier kunne finde på at gøre det. Eliot Higgins har selv tidligere forklaret, at dem, han leder efter, skal være »besatte af detaljer«, men uden at være »tossede«.
»Der er alt det her materiale, der kan få os tættere på sandheden, men det bliver ikke brugt. Det virker ikke for alle historier, men det er virkeligt uudnyttet,« siger han.
»Det handler ikke om ny versus gammel journalistik, for det er den samme slags journalistik. Det handler bare om at faktatjekke og benytte andre kilder til at støtte dine konklusioner. Det er det, som nogle bare ikke forstår, når de kalder sociale medier og Youtube for nonsens. Det er en dum måde at se det på.«
MH17-afdækningen har betydet, at flere frivillige har lært at analysere open source-materiale og bidraget aktivt til Bellingcats undersøgelser, og det har gjort det muligt at starte en crowdsourcet undersøgelse af, hvor Rusland bomber i Syrien.
Det russiske forsvarsministerium påstod, at de bombede ISIS-mål og bragte en række videoer af bombardementerne på ministeriets Youtube-kanal, men ifølge Higgins passede beskrivelserne i videoerne ikke med der, hvor han og andre kunne placere bombemålene geografisk. Det var ikke, som russerne hævdede, i det ISIS-kontrollerede Raqqa, men snarere i det ikke ISIS-kontrollerede Al-Latamneh.
Det tydede mere på, at det var andre oprørsgrupper, som kæmper mod Assad, der var målene, og Bellingcats bidragydere har derfor kastet sig over en mere systematisk undersøgelse for at finde frem til de reelle bombemål. Hvilke oprørsgrupper er det rettet mod, og er der civile iblandt.
Ifølge Higgins ser det allerede ud til at have fået det russiske forsvarsministerium til at justere lidt på deres offentlighedsstrategi:
»Nogle gange siger de, at de bomber ’terrorister’ i stedet for specifikt ISIS. Andre gange siger de, at de har bombet i en region, hvilket kan være indenfor hundredvis af kvadratkilometer. De er ikke tættere på at sige sandheden, de er bare blevet mere vage i deres beskrivelser,« siger han.
»Selv har jeg ikke fundet en eneste af de her videoer. Det har andre mennesker, og jeg verificerer bare det, de finder. Jeg giver dem et sted, hvor de kan poste deres anstrengelser. Det har været meget brugbart at give dem et sted at poste det, de allerede laver, i stedet for bare i et eller andet hjørne af internettet, hvor det ikke er særlig effektivt.«
Bellingcat har nu fået penge fra Google til at ansætte en person fuldtid, og i fremtiden håber Higgins at kunne bruge flere ressourcer på andre projekter om hvidvask af penge og krige, som heller ikke undersøges nok.
»Jeg ville rigtig gerne se mere på Yemen og Irak, for det er underrapporterede konflikter. Der kommer rigtigt meget materiale ud derfra, som ingen rigtigt kigger på,« siger han.

praktisk med bekyrmrede borgere der åbenbart kun interesserer sig for Russernes løgn.
Det ville være rigtig godt for troværdigheden hvis deres engagement var lidt mere balanceret.
Eller må det vel være sådan at kun Russerne lyver når de forsvarer deres geopolitiske interesser.
Mon dog...
Gid de ville se USA efter
Når man nu har fået sig et interview med Eliot Higgins, hvorfor så ikke benytte lejligheden til at stille kritiske spørgsmål. Blandt andet til den - som Curt Jensen er inde på - åbenlyse ensidighed i "findings". Her forsømmer Information sin rolle som kritisk nyhedsmedie. Eller har Gjerding en anden agenda?
Der eksisterer jo også en række "borgerjournalistiske" sites, der sjovt nok finder frem til helt andre "sandheder". Skal vi ikke også have ukritiske interviews med deres administratorer?
I øvrigt, når man modtager donationer fra Google, kan man pr. definition ikke længere kalde sig uafhængig.
Første gang jeg hører om Bellingcat - det er faktisk ret imponerende, hvad de kan finde ud af via tilgængelige kilder om korruption, militære forhold m v. (- og har man energi og tid til det, så kan man tilsyneladende selv efterprøve deres historier, idet kilderne oplyses.)
Goolge er verdens bedste efterretningstjeneste med adskillige milliarder agenter, som indberetter enorme mængder "big data" hver time døgnet rundt uden restrektioner. NSA er i sammenligning en lilleput.
En handling fører til den næste og et redskab som Google kan allerede i dag anvendes til at finde kilden til f.eks. et influenza udbrud. Gennem søge algoritmer i "big data" vil det snart blive sandsynligt, at få et kik ind i nærmeste fremtid. Hvor og hvornår vil der f.eks. med stor sandsynlighed ske et terrorangreb, et mord, et røveri, en ulykke, en ebola epidemi osv..
Men snart vil det ske gennem automatiseret kunstig intelligens, som kan analysere og konkludere ud fra "big data" i en form og hurtighed den menneskelige hjerne slet ikke kan følge.
...Big brother ligger på lur lige om hjørnet.
Så en gang en udsendelse med en midaldrende autistisk mand. Han kunne huske ALT, hvad kan nogensinde havde læst. Hvis hans hjerne blev kombineret med Einsteins intellekt, ville det repræsentere det ypperste for mennesket intellektuelle formåen - Men med naturlige begrænsninger.
Forestil dig så kunstig intelligens med ubegrænset intellekt, viden, hukommelse osv.., som fungere 24/7. Den vil være mennesket total overlegen og skubbe udviklingen hen på et niveau vi ikke kan forestille os. Åbne døre vi ikke kan se. Men både til det bedre, og det være.
...Kan menneskeligheden tøjle sådanne kræfter? Det kan kun tiden vise.
@Peter Hansen: Hvilken anden agenda skulle det være?
Og hvad er det for borgerjournalistiske sites som finder frem til andre "sandheder"? Her taler jeg ikke om forskellige teorier eller "hemmelige kilder" eller "tidligere efterretningsofficerer" der fortæller, men rent faktisk steder hvor de fremlægger noget interessant der kan bakke op om deres påstande. Iøvrigt ville jeg mene, at der er masser af mennesker der interesser sig for at afdække amerikanske løgne både i blogosfæren og i etablerede medier. Bare se f.eks. The Intercepts nyligt lækkede dronepapirer.
Og ift. din ting om uafhængighed og Google, så kommer det jo helt an på hvordan aftalen er omkring finansiering. Det kan sagtens lade sig gøre at få ekstern finansiering og opretholde uafhængighed i sin journalistik.
Herman.10.54
Jeg tror allerede, at det er i fuld gang, og perspektiverne her er svimlende.
Big Data er ved at bliver konverteret til en klar krystalkugle, som i princippet vil kunne
forudsige enhver udvikling indenfor et hvilket som helst område.
Udfordringen her ligger i at kunne stille de "rigtige spørgsmål " for at få de rigtige svar,og
få skabt de algoritmer, som vil kunne løse opgaven. Det er selvfølgeligt enormt komplekst,
men jeg er sikker på at forskningen har kører derudad alt , hvad den kan trække.
De største nationer og globale firmaer bruger sikkert allerede nu enorme ressourcer på dette felt for at kunne profitere af have de bedste redskaber for mest sandsynligt at kunne forudsige den nærmeste fremtid, og dermed være et skridt foran alle andre.
Man skal nok se på den finansielle sektor, for her er investeringen i big data nok størst, men hvor meget viden der er offentlig tilgængeligt her , ved jeg desværre ikke.
Men perspektiverne er svimlende.
Men
Sebastian Gjerding, tak fordi du "blander dig" i debatten, det sker alt for sjældent.
En kommentar vedrørende uafhængighed:
Der er udbredt enighed blandt de fremmeste kritikere af den amerikanske imperialisme, om at det egentlige magtcenter i USA ligger i Council on Foreign Relations. Her sidder et flertal af den til enhver tid siddende amerikanske præsidents rådgivere. Også virksomheder kan købe sig til medlemsskab og dermed få direkte indflydelse på den førte politik. Google er medlem. Så nej, man kan ikke påberåbe sig uafhængighed og samtidig modtage støtte/donationer fra Google. Ganske enkelt.
Forfatteren ”var hurtig til at affærdige de russiske beskyldninger mod Ukraine som usandt og rettede i stedet fokus på, at flyet blev skudt ned af et BUK-missil fra et mobilt missilsystem, som stammer fra Rusland.” Hvor enøjet kan man være? Som tidligere sovjet allierede, fik Ukraine næsten alle deres våben fra Rusland. De havde også BUK-missiler.
Hvis det var Russerne eller deres venner, som nedskød det Malaysiske fly, hvorfor gjorde de det så i det østlige område af Ukranie hvor de måtte vide, at de ville få skylden. Og hvad skulle motivet så være?
Eliot Higgins bør indstilles til en anden journalistisk pris for sit arbejde. Det sagt, føler jeg mig ikke overbevist om årsagen til MH17 styrt.
Artiklen ovenfor er første gang jeg støder på Bellingcat, men i den ser jeg ikke andet end at de har sandsynliggjort at der var en BUK misil enhed i området. Andre kilder siger der var et (formodelig Ukrainsk) kampfly i nærheden af MH17 samtidig.
Jeg undrer mig stadig over at der pludselig blev helt stille i vestlig nyhedsdækning, efter der var blev vist billeder af det gennemhullede cockpit side.
Spiegel.de skrev i forsommeren en artikel bygget på informationer fra Bellingcat, men bragte idagen efter en kritisk artikel, hvor Bellingcats metoder blev kaldt "det rene gætteri" (Kaffesatzleserei).
http://www.spiegel.de/politik/ausland/mh17-satellitenbilder-bellingcat-b...
Nu venter vi på, at radarbilleder og satellitbilleder og overvågningsbilleder fra AWACS fly i området ikke længere er underlagt nonclosure-aftale mellem lande bag den hollandske undersøgelseskommission. Så kan vi få bekræftet eller afkræftet Elliot Higgins' borgerjournalistik.
Elliot Higgins' borgerjournalistik er omtalt i Consortium News af Robert Parry i flere artikler:
https://consortiumnews.com/2015/10/20/mh-17-case-old-journalism-vs-new/
https://consortiumnews.com/2015/05/18/fake-evidence-blaming-russia-for-m...
Sebastian Gjerding
Vedrørende andre "borgerundersøgelser":
I forbindelse med nedskydningen af MH17 stod det hurtigt klart, at der ikke var den store vilje i medierne til at afdække hvad der reelt skete. Selv BBC censurerede sig selv og slettede et nyhedsindslag, hvor ukrainske borgere berettede om, at de tillige så et mindre fly i MH17’s nærhed. Samtidig var snart sagt samtlige chefredaktører ude og fordømme Putin for nedskydningen. Særligt Politikens Bo Lidegaard og Berlingskes Lisbeth Knudsen var ude med krads kritik, helt og aldeles udokumenteret viste det sig. Journalistik når det er værst.
Dette nævnt for at give en forståelse for, at mange så sig nødsaget til at søge uden om de gængse medier, i et forsøg på at finde ud af, hvad der var op og ned på alle (mis)-informationerne.
Det var i den forbindelse, at jeg stødte på en del sites, der havde nedsat forskellige former for arbejdsgrupper - mere eller mindre formelle - i et forsøg på vidensdeling. Jeg husker ikke navnene på disse sites, men jeg ved af, at de amerikanske veteraners egen hjemmeside, Veterans Today, som er noget nær de største kritikere af den førte amerikanske politik, nedsatte en arbejdsgruppe, hvor de også kunne trække på deres omfattende netværk af eksperter - navngivne forstås :-)
I en anden forbindelse, de kemiske angreb i Syrien, var Bellingcats findings i direkte modstrid med dem "modgruppen" WhoGhouta fandt frem til. Ingen af WhoGhoutas findings indgik i Bellingcats konklusioner. Efterfølgende måtte Bellingcat trække i land, og erkende at WhoGhouta på flere stræk havde ret. Dette vidner om en ubehagelig orkestreret slagside, ikke sandt?
Hvis Bellingcat kun beskæftiger sig med at undersøge og dokumentere udvalgte konfliktspørgsmål, med det formål at understøtte bestemte konklusioner, vil der være en overhængende fare for, at diverse efterretningstjenester vil finde interesse i at "bidrage" med information - og vel også i nogle tilfælde misinformation.
peter fonnesbech 11.48, helt enig.
Allerede i dag kan anvendt statistik virke som en noget firkantet måde, at betragte verden på, hvor mennesket er ude af focus. Det bliver interessant (læs uhyggelig) at se, hvor firkantet og uden medmenneskelige hensyn kunstig analyser af fremtidens "big data" kommer til at påvirke menneskets tilværelse i en snarlig fremtid.
...Og ikke mindst hvilken politisk observans disse algoritmer vil blive udstyret med, sådan i al fortrolighed uden for offentlighedens synsvinkel.
Or, for example, analysis of Bellingcat's analysis (for Sebastian Gjerding): https://www.rt.com/news/265138-bellingcat-mh17-images-debunked/
I am not saying that it holds more water, but would like to stress that one tends to believe to the sources that fit to one's own narrative.
Sorry for mit tidligere indlæg- jeg har ikke set Steen Sohns link fra 13:47, som drejer om det samme.
Oprørerne havde intet flyvende militært materiel. Det havde Ukraine til gengæld. Det er således umiddelbart lidt svært at forstå, hvorfor Ukraine skulle flytte et højt avanceret jord-til-luft-batteri langt østpå og ind i konfliktzonen på den baggrund.
Samtidig havde oprørerne mindre end to uger tidligere pludselig skudt deres første ukrainske militærfly ned efter fem måneders konflikt uden en eneste nedskydning. Det blev fulgt op af yderligere fire nedskydninger på 13 dage inden MH17.
Også værd at komme i hu, at skal man underkende den hollandske undersøgelseskommision og Bellingcats resultater samtidig, som visse debattører alternative agendaer gør ovenfor, så hævder man samtidig også, at alt det øvrige materiale i sagen, herunder de temmelig troværdige lydoptagelser af oprørere, der taler sammen og giver udtryk for chok over deres fejltagelse samt Strelkov og adskillige andres vidneudsagn, alle som en er falsknerier.
Særligt den særdeles autentisk lydende optagelse af oprørere, som blev offentliggjort få timer efter nedskydningen, er svær at afvise som et amerikansk produceret falsum. De er utvivlsomt dygtige; men næppe så dygtige.
Strelkov ville ikke som udgangspunkt have været et særlig troværdigt vidne, men han faldt i unåde hus russerne. Det ændrede hans troværdighed markant, da han pludselig fik en stor interesse i at hævne sig på sine tidligere arbejdsgivere. Med tanke på at alt andet han har udtalt om årsagen og starten på konflikten, som han orkestrerede fra russisk side har kunnet dokumenteres som sandt, virker det ikke videre sandsynligt, at han lige præcis omkring MH17 skulle tale usandt.
Man skal være mere end almindeligt (bevidst) enøjet, hvis man således ønsker at fastholde, at denne massive samlede mængde af både beviser og indicier, der er tilgængelige og som alle entydigt peger på, netop det Bellingcats undersøgelser er nået frem til, alt sammen er én stor vestlig/ukrainsk konspiration.
Man skulle mene, enhver rationel konklusion kan kun ende ét sted:
At et nyligt ankommet russisk bemandet jord-til-luft-batteri placeret et godt stykke inde i oprørernes territorium ved en fejl låste sig fast på MH17, skød.. og 298 mennesker døde på forfærdelig vis.
Still do not understand why would Russians, separatists want it? To directly incriminate themselves?
Jeg tror, at der er en tredje mulighed, og det er, at separatisterne skød det ned ved fejl.
Herman Hansen,
der er faktisk lavet et par dystopiske film om det du skriver, fx. Minority report.
Mit bud er at vi en skønne dag vil indse at "big data" var århundredes største hovedspring i spinaten. At vi tillader at der indsamles alt om alle uden begrænsninger eller uden at der findes forpligtende etiske retningslinjer for behandlingen af disse data er nok den største trussel mod demokrati og frihed nogensinde.
Ang. oprindelsen af det militære udstyr der skød det uheldige fly ned vil jeg lige minde at alt Ukrainsk militært isenkram er af russisk oprindelse. Vel, lige med undtagelse af det de for nylig fik foræret af USA og NATO, til brug mod deres egne...
USA's regering ved med sikkerhed, hvem der skød MH17 ned. De har beviser i form af satellitbilleder og radarbilleder og overvågningsbilleder fra AWACS fly. Hvorfor fremlægger USA ikke disse beviser? Hvorfor skal vi nøjes med en hollandsk nonclosure agreement belagt undersøgelse sammen med social media beviser?
Mads Berg,
Din forklaring giver anledning til et nyt spørgsmål.
Når du skriver at ” oprørerne havde mindre end to uger tidligere pludselig skudt deres første ukrainske militærfly ned efter fem måneders konflikt uden en eneste nedskydning. Det blev fulgt op af yderligere fire nedskydninger på 13 dage inden MH17.” Hvis det er korrekt er det så ikke groft uansvarligt at regeringen i Ukraine ikke dirigere civile fly uden om en krigszone??
Det er godt nok underligt, at USA efteretningvæsent endnu ikke har fremlagt noget material om nedskydningne, men det må nok være fordi de er tilbageholdende når det gælder kritik af Rusland.
"værktøjet SunCALC, der analyserer skygger fra solen på billeder for at fastslå tidspunkt på dagen". Der må så være stor forskel på solhøjden om Mandagen og Fredagen. Det lyder mere som et eksemple på "reverse engineering" hvor konklusioner er draget på forhånd og derefter skal "beviser" efterfølgende bevise den dragede konklusion.
@John Andersen
Ukraine havde lukket luftrummet op til og med 32.000 fod. Kommercielle flyvninger opererer derover. Ifølge Præsident Poroschenko i et interview med CNN's Christiane Amanpour, havde de ingen efterretninger ej heller fantasi til at forestille sig, at russerne ville forsynes oprørssiden med et af verdens mest avancerede jord-til-luft-batterier. Et af ikke ret mange systemer, der er i stand til at nå de højder. Militær aktivitet i form af bombninger mv. foregår altid i lavere højde.
Når det er sagt, så synes jeg personligt stadig, det er stærkt kritisabelt, at Ukraine ikke lukkede luftrummet over konfliktzonen fuldstændigt.
Mht. til USA's sattelitinformationer og evt. AWACS-flyvninger i nærheden af konfliktzonen, så kan de ganske vist registrere et luftbårent missil.
Men de kan: 1) ikke pinpointe afskydningsstedet 2) Fra luften afgøre, hvilket land, batteriet tilhører.
Det er således tvivlsomt om USA ligger inde med definitive beviser, der kan placere skyldsspørgsmålet, og slev hvis de gør, er det usandsynligt, de vil offentliggøre det af hensyn til behovet for hemmeligholdelse af deres kapacitet samt forhold som strategisk overvågning.
@Mikkel Bech mfl.
Jeg tror så afgjort, der var tale om en tragisk fejl.
USA´s har satellitbilleder, som sammen med AWACS overvågningsbilleder, kan vise meget klare billeder af, hvordan MH17 er blevet skudt ned, hvorfra, af hvem. Her er et eksempel på, hvor klare og detaljerede satellitbilleder er: http://www.lydogbillede.dk/nyheter/verdens-skarpeste-satellitbilleder/
Satellitbilleder og AWACS-billeder kan udbygge evidens omkring udforskning af MH17 flystyrt på en langt mere kvalificeret og grundig måde end hollandsk nonclosure aftale undersøgelsesrapport og borgerjournalistik kan.
Hvorfor frigiver USA ikke denne evidens? Hemmeligholdelse af kapacitet, som nogle nævner? Eller?
Qui bono?
Ja så kom artiklen på igen, dog uden min kritik af kilden Bellingcat!
Men det sgu da vigtigt at være kilde kritisk, eller skal vi bare tro på alt hvad medierne skriver?
https://wikispooks.com/wiki/Bellingcat
Her er flere artikler om Bellingcat:
https://twitter.com/EliotHiggins/status/656525509313064960?ref_src=twsrc...
https://www.journalism.co.uk/news/new-bellingcat-project-to-investigate-...
http://journal-neo.org/2015/08/17/who-is-the-wests-lead-mh17-investigator/
https://deepresource.wordpress.com/2015/05/25/whats-a-bellingcat-anyway/
http://thetruthserumblog.blogspot.dk/2015/02/how-belling-cat-destroy-the...
https://consortiumnews.com/2015/05/28/a-reckless-stand-upper-on-mh-17/
https://consortiumnews.com/2015/10/15/nyt-plays-games-with-mh-17-tragedy/
https://consortiumnews.com/2015/10/20/mh-17-case-old-journalism-vs-new/