Rusland udenrigsminister Sergej Lavrov kunne efter sit møde fredag i Genève med sin amerikanske modpart, Antony Blinken, vifte med en lille sejr.
Begge diplomater bekræftede, at USA har sagt ja til at levere et skriftligt svar i næste uge på Ruslands forslag til to traktatudkast, Kreml sendte til Biden-regeringen i december. I begge dokumenter foreslår den russiske regering markante ændringer af den sikkerhedsordning i Europa, der opstod i forbindelse med NATO’s østudvidelse fra 1997 til 2008.
»Vi vil adressere de problemstillinger, Rusland har peget på, og orientere dem om de ting, som bekymrer os og lægge nogle ideer på bordet, og så mødes vi igen, efter at Rusland har haft mulighed for at læse dokumentet,« sagde Blinken på en pressekonference efter mødet.
Amerikanerens udtalelse antyder, at de to diplomater øjner en mulighed for en konstruktiv dialog om nogle af de krav, Rusland har stillet til USA og NATO.