Det skulle have været den søde sommertid i de to smukke landkommuner Teste-de-Buch og Landiras sydvest og syd for Bordeaux. Måske et glas rosé og grillmad på terrassen i sommervarmen, mens børnebørnene leger i haven? For at lade batterier op med en pause fra verdens geopolitiske kaos.
I stedet er 16.000 borgere blevet evakueret, en militærbase er blevet ryddet, og 14.300 hektar skov er brændt ned som følge af de massive brande, som hærger Gironde-områdets fyrreskove. De værste i 20 år, sagde myndighederne allerede i sidste uge. Dyrene i den lokale zoologiske have blev mandag evakueret. Flammehavet rækker 25 meter op i luften, forklarede en af de piloter, som flyver brandslukningsture i området, fredag til RTL.
Bilerne kører stadig som var det 1989. Ad helvede til.
Og samtidig sidder folk i kø på motorvejene og lufthavnene for at komme sydpå på ferie. Hvor er det godt der stadig er råd til at holde gang i forureningen.
Jeg ser Mad Max stå og vinke langt ude i horisonten, men det bliver underligt nok aldrig nævnt i vejrudsigten.
På et tidspunkt vil nogen nok få øje på løsninger på den krise: Muldjorden, skabt af århundreders og årtusinders naturlige plantevækst, den holder på nedbøren, som frigives langsomt, enten igennem planternes afgivelse af vanddamp, eller stille og roligt ud i vandløb og floder; Det gør at landområderne kan forblive dækket af grønt, meget længere end i dag. Oversvømmelser og tørke (naturbrande) mindskes. . Det køler, det gir mere naturlig regn og det nedbryder metan. At det samtidig hjælper naturen og oplagrer CO2 burde gøre det til en større del af løsningen. EU har lidt gang i det, med sit 4p1000 program, men det hører man ikke meget om i DK? Mon vi er fritaget for global warming, eller hvorfor er det hemmeligt?