FN’s klimapanel, IPCC er kommet med sin seneste synteserapport – den sidste før 2030. Dykker man ned i rapportens konklusioner, tegnes et alarmerende billede. For klimaforandringer er ikke alene noget, vi kan læse om. De er her allerede, og de har voldsomme konsekvenser verden over.
Her kommer et udpluk af katastrofer fra det seneste år, der peger på sammenhæng med menneskeskabte klimaforandringer.
Katastrofale oversvømmelser i Pakistan
I løbet af juli, august og september blev Pakistan offer for det, landets miljøminister betegnede »årtiets monster-monsun«. Store dele af landet blev lagt under vand med voldsomme følger. Over 1.700 menneskeliv er tabt, og 7,9 millioner pakistanere er nu internt fordrevne, ifølge Røde Kors.
Det er jo rystende læsning. Kom til at tænke over om artiklen er “Københavneri”. I så fald er jeg glad for at være københavner. Min datter vil nok - selvom om hun er udemærket klar over klimakrisen, tidligere vegetar og københavner nok bede mig om at være lidt mere positiv, underforstået: bringe noget andet “stof” lpå banen. Gad vide om Støjberg og venner læser den slags?