ISTANBUL. Der er gået seks måneder siden den 22-årige Mahsa Amini døde i det iranske moralpolitis varetægt. For mange iranere er det svært at begribe, at der allerede er gået et halvt år.
»Folk protesterer indimellem, men der er sket virkelig meget siden Mahsa Aminis død,« siger Tahereh, der ikke ønsker sit navn i avisen af frygt for repressalier.
»Folk er presset økonomisk og meget mere bange end tidligere. Der er så mange civilklædte mænd fra sikkerhedspolitiet spredt alle vegne, og de kvæler protesterne, inden de begynder,« siger hun.
Tahereh – der ser sig selv som venstreorienteret – er gift, har en søn og arbejder i, hvad man kan kalde for landets uformelle sektor. Her bliver hun af bekendte hyret til opgaver på dagsbasis. Nogle gange som tolk, andre gange som bryllupsarrangør eller som kurér, der transporterer kostbare ejendele fra en provins til en anden.